Завършването на пречиствателната станция е от изключително значение, защото гарантира екологично чиста среда, привличането на инвестиции , особено в такъв труден момент на криза-сподели пред офицерите и командния състав на базата кметът, като подчерта, че липсата на пречиствателни станции до 2011 година ще донесат санкции от Европейския съюз за България. Необходимите средства за пълното й изграждане е около 100 млн. лева. До момента пречиствателната станция е предвидена да събира отпадните води на един доста голям район от Аркутино до Атия. Новата визия на правителството е да бъдат построени две пречиствателни станции- за Созопол и близките населени места и за Черноморец и Атия. Това предстои да бъде обсъдено с експерти, документално планирано и да бъдат отпуснати средствата от държавата.
Изграждането на нова автогара ще облекчи трафика в Созопол, ще го изведе от централната част и ще създаде добри условия за автомобилния поток. Заедно с реализирането на този обект ще се създаде и градски транспорт, който да свързва живеещите от различните квартали на града.
„Няма град в България без болнично завадение, Созопол е единствения. Това ни мотивира да планираме изграждането на поликлиника в града, която да поеме здравното обслужване на жителите му и съседните населени места, както и туристите"- заяви кметът Панайот Рейзи и подчерта, че основните усилия на общинската администрация са насочени към създаване на условия за развитие на туризма, защото това е основния поминък на жителите в общината. Очакванията са до края на годината да бъде приет Общия устройствен план, предвижда се и изграждането на туристически атракциони.
Офицерите задодоха редица въпроси към кмета на Созопол, касаещи безопасността на кръстовището до базата в Атия, бъдещето на о.Кирик и достъпът до скалите на морския бряг." Специалистите не препоръчват изграждане на сфетофар на кръстовището, затова съм предприел мерки за обезопасяване на района като се продължи изграждането на мантинелата"- заяви кметът. По отношение съдбата на о.Кирик той апелира за бързи действия от страна на държавата, защото разрухата там е стигнала критично ниво." За грешките на предшествениците ми, допуснали застрояване и заграбване на държавна земя няма да говоря, но мога да кажа, че има начин да бъде осигурен достъп. Необходимо е част от държавната земя да бъде предоставена на общината и ще изградим обходна пешеходна алея между застроените имоти и морето"- обясни Панайот Рейзи.
На брифинга присъстваха още областния управител Константин Гребенаров и зам. кмета на община Бургас Красимир Стойчев.