Николина Чакърдъкова ще пее на тазгодишното издание на "Славееви нощи"
Този петък за 51-ва поредна година Айтос открива Фолклорни празници "Славееви нощи" -2019" на лятната сцена в парк "Славеева река". Началото на фолклорната фиеста е в 20 часа. След тържественото издигане на знамето на Празниците със СлевеевиСлавееви нощия химн, поляната пред лятната естрада ще оглася невероятната Николина Чакърдъкова с Неврокопските танцьори. На 8 юни, в събота, на сцената на Нощите ще бъдат фолклорни състави на Община Айтос, а в неделя, на 9 юни, с голям концерт ще гостуват Росица Пейчева и "Етноритъм".
Традиционно два дни ще продължат конкурсите - тази година за оценките на журито ще се състезават над 3000 певци, танцьори и музиканти от всички фолклорни области на България. Председател на строгото жури ще бъде проф. д-р Елена Кутева - директор на Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" - София, а членове - Цвета Кехайова – хоров диригент педагог, Димитър Тонев – хореограф, Художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл "Атанас Манчев" –Бургас и Петър Димитров – директор и Главен художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл "Тунджа" – град Ямбол.
Заявки за участие в петте конкурса за автентичен и обработен фолклор в събота и неделя, са подали пет фолклорни ансамбъла, 30 танцови състава, 92 певчески групи, 86 индивидуални изпълнители и четирима инструменталисти. Наградният фонд е осигурен от Община Айтос и спомоществователи.
Традиционни са специалната награда на кмета на Община Айтос за "Младо дарование", специалната награда на АГРОДАР БЪЛГАРИЯ ЕООД - Айтос с управител Дарина Ташкова за "Най-малък изпълнител" на народна песен. Традиционна е и наградата на сем. Кутеви за откритие на Празниците и наградата за "Най-добре представил се колектив от Айтос" на Ротари клуб - Айтос.
За първи път Празниците се провеждат в изцяло обновения айтоски парк "Славеева река", в който Община Айтос инвестира по проект 1,6 млн. лв. Организатори на Фолклорните празници "Славееви нощи" са Община Айтос и НЧ "Васил Левски 1869" – град Айтос.
В рамките на празниците се провеждат пет конкурса:
• конкурс за изпълнители на народни песни
• конкурс за инструменталист /гайда, кавал, гъдулка и тамбура/
• конкурс за певческа група за изворен и обработен фолклор
• конкурс за инструментална група за изворен и обработен фолклор
• конкурс за танцова група.