Някои от участниците на срещата идват за първи път в България и в частност в Несебър. Затова и изгледаха с огромен интерес избрани български танци, поднесени от възпитаниците на Обединена общинска школа по изкуствата (ООШИ)- Несебър. Гостите заснеха някои от най-впечатляващите моменти от "Четворно", "Чапраз" и пазарджишката копаница. Таня Георгиева, също възпитаничка на ООШИ, разтопи сърцата на участниците с емблематични български народни песни. Танцово-песенният комплимент сложи точка на официалното откриване и даде старт на същинската, работна част на форума.
По време на тридневната конференция свои идеи на срещата ще представят общо 110 автора, а сред страните с интерес в областта на Дигитална земя са: Китай, Италия, Унгария, САЩ, Нова Зеландия, Великобритания, Германия, Япония, Чехия, Аржентина.
Форумът има за цел да подпомогне международното сътрудничество по изграждане на Дигиталната Земя, както и да популяризира нови технологии, които биха могли да играят водеща роля в икономическото и социално устойчиво развитие, опазването на околната среда, правилното управление при бедствия, запазването на природните ресурси и повишаването на стандарта на живот на нашата планета.
Организатори на тридневния форум са Университетът по архитектура, строителство и геодезия и Международната организация за Дигитална Земя.