Професор Масимо де Леонардис, каза и няколко думи за Анджело Ронкали / "несебърския" папа/ свързани с живота и делото му тук в Несебър, след което г-н Димитров влезе в ролята на гид и показа на професора забележителностите на града. Градоначалника не пропусна да заведе госта си и до пометната плоча на Ронкали, която се намира на крайбрежната улица и носи името му. Чрез нея местната власт изразява своята почит, а надписът й гласи: От признателност за благодеянията му към града и неговите жители през периода 1925-1934.
През настоящата година, от 1 до 6 септември, в нашата страна се провежда 40-ят световен конгрес на Международната комисия по военна история - организация на ЮНЕСКО. В нея членуват 40 национални комисии от цял свят, повечето от които са заявили участие на свои представители. Дошли се около 150 авторитетни военни историци - генерали, офицери, професори. Конгресът е посветен на 100-годишнината от началото на Първата световна война през 1914г. Представител от българска страна беше Председателя на БНКВИ /БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА КОМИСИЯ ПО ВОЕННА ИСТОРИЯ/ - проф. Димитър Минчев. Делегатите разгледаха Стария Несебър, Музей Старинен Несебър, а също така изгледаха и филм посветен на 30-години от влизането на града в списъка на градовете Световно културно наследство.
Несебър се превръща все повече в обект на посещения от многобройни туристи и гости, а също така е притегателно място за дипломати и посланици на много страни. Несебър има и дузина договори с градове от други държави, чрез които се осъществява обмен на полезни практики в икономиката, търговията, туризма, културата, образованието и спорта. Последното посещение от такъв характер бе в началото на годината, когато Несебър посрещна част от дипломатическия корпус, както и Генералния секретар на Организацията на градовете Световно наследство - Денис Рикард. Всичко това доказва и потвърждава името му като световна ценност, която всеки трябва да посети и сам и да почувства неговата красота и богатства.