Намалиха със 7 години присъдата на софиянеца, прегазил велосипедиста Евелин в Приморско
Апелативен съд – Бургас измени присъдата на Владимир Колев признат за виновен за катастрофата в Приморско, при която загина велосипедиста Евелин Дуков. Съдът е преквалифицирал извършеното престъпление в по-леко наказуемо и е намалил наказанието лишаване от свобода от 17 години на 10 години. Наказанието за лишаване от право да управлява МПС е намалено от 18 години за срок от 11 години. В останалата част първоинстанционната присъда е потвърдена.
Около 12:20 ч. на 03.12.2017 г., на ул. "Трети март“ в Приморско, зад волана на лек автомобил "Опел Омега“ Колев, нарушил правилата за движение по пътищата. Шофирайки с превишена скорост - 94 км/ч., той е навлязъл в лентата за насрещно движение, като по този начин допуснал пътно-транспортно произшествие с насрещно движещия се по пътното платно велосипедист Евелин и по непредпазливост причинил смъртта му. По време на катастрофата Владимир е бил в пияно състояние - 2,70 промила алкохол в кръвта, като след удара е избягал от местопроизшествието.
Въззивната инстанция не споделя извода, че деянието на подсъдимия Владимир К. следва да се квалифицира и като "особено тежък случай" по смисъла на чл. 93 т.8 от НК. Според въззивния състав действията на подсъдимия не покриват предпоставките на посочения текст, тъй като с оглед на настъпилите вредни последици и на всички отегчаващи обстоятелства, не се разкрива изключително висока степен на обществена опасност както на самото деяние, така и на дееца.
В решението е посочено, че нарушенията на правилата за движение по пътищата, при които макар и по непредпазливост се причинява смъртта на други лица, се отличават с по-висока степен на обществена опасност, в сравнение с други групи престъпления, непредпазливи такива, тъй като засягат комплекс от обществени отношения, пряко свързани с гарантираните в Конституцията изконни човешки ценности - правото на телесна неприкосновеност и правото на живот.
В конкретния казус обаче, доказателствената съвкупност не сочи на завишена обществена опасност на престъплението извършено от Владимир К., както и на завишена лична обществена опасност, които да са различни от обичайните за този вид престъпна деятелност, допълват апелативните съдии.
Въззивната инстанция не е намерила в доказателствата фактически признаци, които да отличават деянието от обикновените за тази правна квалификация случаи, поради което това престъпление да се приеме за "особено тежък случай“, както е постановил Окръжен съд – Бургас.
"Касае се за настъпила смърт на едно лице, без да има други странични, несъставомерни вреди /телесни повреди или материални щети/ за трети лица като наличието на два квалифициращи признака, а именно "пияно състояние“ и "бягство от местопроизшествието“, сами по себе си не са индикация за квалификация на престъпното деяние като "тежък случай“, се казва в решението на съда.
Апелативните съдии се позовават на константната практика както на Апелативен съд – Бургас, така и на ВКС – практиката, която познава множество случаи на "бягство от местопроизшествието“ с последващо преследване и издирване на дееца, които макар и укорими в много висока степен, не попадат в правната квалификация "особено тежък случай“, предвид горните съображения – не разкриват различни от обичайните за този вид престъпна деятелност признаци при липсата на изключително висока степен на обществена опасност на конкретното деяние и на конкретния деец./Р № 246/2016 г. по н.д. № 805/2016 г., III н.о.; Р№77/2016 г. по ВНОХД № 82/2016 г. на АС- Бургас; Р№100/2019г. по н.д.323/19г.,II н.о /. В някои от цитираните казуси, независимо от доказаното им бягство от местопроизшествието, на подсъдимите са наложени минимални наказания"лишаване от свобода", чието изтърпяване е отложено със съответните изпитателни срокове / Р 246/2016 г. по н. д. № 805/2016г.на III н.о./ допълват съдиите от Апелативен съд – Бургас.
Решението подлежи на касационно обжалване и протест в 15-дневен срок от съобщаването му на страните пред ВКС.
Повече за случая вижте в нашата тема!