Най-голямата пещ, откривана досега в българските земи, проучват археолозите в Созопол. Това каза историкът Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей. По думите му - археолозите вече се шегуват, че многобройните пещи за метал и луксозна керамика, откривани в Созопол, дават основание да се каже, че след "българският Йерусалим", градът може да се нарече и "българският Манчестър". След като в Созопол археолозите изчерпиха археологическите пластове от средните векове, навлязоха в пластовете от античната епоха. И на двата обекта разкопките все още продължават - това са теренът около църквата "Св. Николай Чудотворец" и под нея и на север , т. нар. Северна кула на полуострова в Стария град, каза Божидар Димитров.
"Голямата изненада сега са многобройните пещи за метал и луксозна керамика, които се откриват на тези места. Пещите около църквата "Св. Николай Чудотворец" вече станаха осем и почти всички са датирани в много ранна епоха - втората половина на VI в. пр. н.е. Седем от тях са металургични, т.е. в тях се е добивал метал, а едната е за керамика. Керамичната пещ е единствената запазена досега в целия Средиземноморски свят и е една от най-големите", каза той.
По думите му - вече са взети спешни мерки за консервацията на пещта, тъй като тя, за разлика от металургичните пещи, които са изградени от камък, е изградена от глина. Особен интерес представлява започналата да излиза вчера на бял свят пещ в района на Северната кула. Тя е най-голямата откривана досега в българските земи. Ако фурниума на всички пещи досега не надминава 50 см, тази има фурниум с размери 1.5 м на 1.5 м, което я прави направо металургичен завод. Тя ще бъде разчистена днес и утре и към края на утрешния ден ще знаем - какво се е добивало в нея. Археолозите взимат спешни мерки за защита и на тази уникална пещ, която е най-голямата, откривана досега в българските земи, а навярно и в Европа.
Източник: Радио "Фокус" |