© Burgas24.bg | | Въпреки че всички туроператори са длъжни да сключват всяка година застраховка и да подават уведомление за това до икономическото министерство, над 1/4 от тях не са го направили. Това сочи справка в регистъра им, чиито данни са актуализирани към 4 август.Според закона при този случай трябва да бъде отнет лицензът на фирмите, но досега икономическото министерство не е предприело подобни мерки. От ведомството казаха, че в момента тече цялостна проверка на бранша. Застраховката за отговорността на туроператора е задължителна и цели е да защити клиентите му в случай на неразплащане с контрагенти, както и при обявяване на несъстоятелност.
Според данните в регистъра от общо 1422 фирми застраховките към 4 август са изтекли на 311 компании. По закон в двуседмичен срок всяка фирма трябва да подаде уведомление за сключена застраховка. Към актуалната дата на регистъра това не са направили 298 от тези компании, чиито застраховки са изтекли до 21 юли, със сигурност са в нарушение. Данните показват, че някои от тях не са подавали информация до ведомството още от 2008 г., но продължават да имат лиценз за дейността си.
Повечето от фирмите са сравнително малки и се намират в София и черноморските градове. В списъка попадат още и дружества от Стара Загора, Пловдив, Плевен, Русе и др. Проверка на "Дневник" сред избрани на случаен принцип десетина фирми с отдавна изтекли застраховки показва, че повечето от тях продължават да работят и предлагат екскурзии, включително и до далечни и екзотични дестинации.
Две от компании пък съобщиха, че вече не развиват туроператорска дейност - едната е затворила изцяло, а другата е преминала към турагентство. "Незабавно трябва да бъде отнет лицензът на тези фирми", коментира председателят на Българската асоциация на туристическите агенции Донка Соколова. По думите й застраховката е задължителна по закон и осигурява защита на клиента.
Отделно от това липсата на застраховки при някои компании се явява и нелоялна конкуренция, защото изредните дружества калкулират и този разход, смята Соколова. За по-засилен контрол се обявиха от асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. "Трябва да има строг контрол за изпълнение на законовите правила и санкции за нарушителите", съобщи председателят на контролния съвет към асоциацията Ирина Найденова.
По думите й сдружението неведнъж е настоявало и за актуалността на информацията в регистрите, касаещи дейността на компаниите от сектора.
От икономическото министерство съобщиха, че в момента се прави цялостна проверка на туроператорите и турагентите съвместно с комисията за защита на потребителите, която ще приключи в края на август, без да уточнят защо се прави чак сега.
Отделно от това от ведомството съобщиха, че заличаването на туроператори от регистъра е "краен акт и се налага при констатиране на системни и повторни нарушения на закона". "Към момента съществува текст в закона, съгласно който дори само при едно-единствено нарушение - ако туроператорът не представи в министерството застрахователен договор, той се заличава от регистъра", казаха още от ведомството, допълвайки, че от практиката им досега е било установено, че в "80-90% от тези случаи туроператорите са имали сключен застрахователен договор", но не са изпратили уведомление.
Така според ведомството се е стигало до случаи на налагане на тежка административна мярка като отнемане на лиценза за липса на уведомление и в този смисъл "законът не е справедлив". Бившият директор на агенцията по туризъм Анелия Крушкова обаче предостави по-различни данни.
По думите й в предишни години, когато са заличавани туроператори от регистъра, в повечето случаи действително са нямали застраховки. "Имаше компании, които са забравили, не са знаели или са пропуснали по някаква лична причина сроковете за уведомление", коментира пред "Дневник" Крушкова, допълвайки, че те са били 30 от всички. "Ние винаги преди да решим да отнемем лиценза, сме изпращали напомнителни писма до фирмите, включително и чрез сдруженията, за да ни донесат застрахователните договори", каза още тя.
От икономическото министерство все пак казаха, че ще бъде предложена промяна в закона, според която при липса на застраховка да бъде отнеман лицензът на туроператора, а при липса на уведомление - да му бъде налага глоба.
От асоциацията на застрахователите съобщиха, че няма точни данни какъв е пазарът на професионални застраховки на туроператорски фирми. Според Румен Гълъбинов, управител на застрахователен брокер "ЕОС Риск", интерес от малки туроператори по-скоро няма, но големите компании си правят застраховка и изискват такава от своите партньори. Изпълнителният директор на застрахователно дружество "Виктория" Данчо Данчев също съобщи, че компанията има сключени много договори с туроператори.
Източник: в. "Дневник" |