Археолозите са категорични, че откритото съкровище е най-голямото от Елинистичната епоха открито до момента у нас. Богатите гробни накити и златни бижута с тегло над 200 грама са открити в гроб при строеж на къща в Несебър. Откривателите му обаче решили да го запазят за себе си. От март месец досега Областната дирекция на полицията работи съвместно в Районната прокуратура в Несебър, за да бъде предадено на Археологическия музей.
Акцията е проведена след сигнал на граждани, а откривателят го е предал с Акт за доброволно предаване на културната институция. Въпреки това вече е образувано досъдебно производство срещу собственика на имота.
Според директора на Археологическия музей в града, до този момент толкова пълен гроб и накити с толкова фина изработка у нас не са откривани. То датира от средата или втората половина на ІІІ в. преди Христа и се предполага, че в гроба е погребана богата жителка на древна Месамбрия.
То включва златна лентовидна огърлица с висулки от типа "Върхове на копия", златна верижка с централен "Хераклов възел" и инкрустиран ромбовиден камък, два златни пръстена с вградени геми. Върху едната е изобразена Атина Алкидемос („Защитницата на народа" ), права и в пълно бойно снаряжение. Върху втората гема е богинята Афродита-седнала и гола до кръста. Съкровището включва и 26 златни елемента от огърлица, представляващи цилиндрични мрежести мъниста, както и златна диадема и още много др.
Съкровището не може да се оцени, защото като цялостен гробен комплекс дава възможност да се правят научни и археологически проучвания. Само през последните две години в Несебър са открити над 500 гроба от Елинистичната епоха, като в повечето от тях са открити златни накити. До дни съкровището ще бъде експонирано в постоянната изложба на Археологическия музей в Несебър.
Ето и пълен списък на находката:
- Златна лентовидна огърлица с висулки от типа „върхове на копия"
- Златна верижка с централен „Хераклов възел" и инкрустиран ромбовиден камък
- Два златни пръстена с вградени геми. Върху едната е изобразена Атина Алкидемос („Защитница на народа"), права и в пълно бойно снаряжение. Върху втората гема е богинята Афродита - седнала и гола до кръста.
- 26 златни елемента от огърлица, представляващи цилиндрични мрежести мъниста.
- Многобройни елементи от златна диадема (накит за глава), сред които се открояват: 4 правоъгълни пластини с ажурна филигранна украса и емайл, една елипсовидна пластина с инкрустиран елипсовиден камък (карнеол), други две кръгли пластини с инкрустирани карнеоли и филигранна украса.
- 5 златни елементи с форма на ажурен „Хераклов възел" и инкрустирани камъни - карнеоли.
- Миниатюрни елементи с ромбовидна форма от три различни типа, с инкрустирани камъни и филигранна украса
- Различни по тип златни мъниста - цилиндрични, макаровидни, златни тръбички.
Освен златните накити, в гроба на знатната месамбрийка са открити още : керамични съдове, бронзово огледало и други дребни метални предмети. Изключително ценен, според г-жа Кияшкина, е един от съдовете : чернофирнисова каничка с една дръжка и украса нанесена с бяла боя. Той е единственият изцяло запазен в България елинистически съд от атическо ателие.