Младите айтозлии искат да променят света с хляб и изкуство
Да промениш света чрез хляба и изкуството - такава е идеята на младите и инициативни айтозлии, които са си поставили за цел да открият в айтоския Етнографски комплекс "Генгер" - Хлебна къща - неформален културен център, където хора на различни възрасти съчетават месенето на "жив" хляб с правенето на занаяти, рисуването, дърворезбоването на печати за хляб, разговори за екология, за Православни Християнски ценности и други теми и дейности.
Първата Хлебна къща "Св. Христофор" в България е открита през м. Декември 2009 г. в Габрово от Надежда Савова - завършила Университета "Фърман", САЩ, със специалности Международни Отношения и Испанска Филология. 10 години, прекарани в щатите, не само не отдалечили потомствената габровка от българските традиции. Като културен антрополог, тя стига до идеята, че хлябът свързва всички култури в света, а месенето на хляб е особен ритуал, който свързва хората с невидими нишки. Според младите айтозлии, Хлебната къща е място за творчество - кораб по пътя към духовното израстване.
Хлебната Къща в Габрово е развила около себе си и малка национална мрежа от сродни средища/читалища/ и все по-голяма международна мрежа от побратимени центрове, вдъхновили се да организират хлебни мероприятия в над 8 страни на 3 континента. Хлебната Къща развива и дейности, свързани с екологично чиста храна и естествено багрена вълна като член на световното движение за Бавна Храна и на Eвропейската Мрежа за Социално Предприемачество.
В понеделник /15.08./ в Етнографския комплекс "Генгер" в Айтос, в 18,30 часа, ще гостува Надежда Савова. За първи път в Айтос и района, всички присъстващи ще месят "жив" хляб и ще откриват мъдростта, закодирана в общата ни съдба. Основният принцип, който ще обедини дошлите за месенето на хляба е, че всичко сочи към нас, хората, и че цялата вселена влиза в сърцето на човека, който живее, за да я облагородява и овкусява.
Освен, че ще меси хляб със всички присъстващи на информационната среща в Етнографския комплекс в Айтос, Надежда Савова ще представи и методиката си за иновативно обучение за смесени възрастови групи в неформална обстановка, изградена на базата на "учене чрез действие/преживяване", заложено в Западното креативно образование и надграждано с нестандартния метод на месене на хлябове от различни страни. Това обучение отваря вратите към едно антропологично, етнографско разбиране за различните култури, за техните специфични природни дадености, флора и фауна, музика, танц, храна. И всичко това може да промени света, твърдят айтоските инициатори.