© | | Членове на СНЦ "Младежки информационен център" участваха на 18-ти и 19-ти в работен лагер в резерватът за водни кончета край Дебелт.В продължение на два дни инициативни младежи косиха трева, копаха канали, възстановиха дигата, укрепваха постройките в резервата и се забавляваха заедно. Въпреки прекалено високите температури групата от загрижени за водните кончета направиха всичко по силите си за запазване на единственият в страната резерват.
Работният лагер бе организиран от сдружение Зелена България.
Водните кончета са най-бързите и най-големи насекоми на земята. В България се срещат около 70 от тях Едно от най-големите водни кончета е видът Megaloprepus caerulatus, чийто размах на крилете достига 19 cm при най-едрите мъжкари. По цял свят са известни над 6000 вида водни кончета. Хранят се с други насекоми, които улавят в полет като мухи, пеперуди, пчели, оси и др. Като естествени врагове на комарите и други вредни насекоми, те са полезни. Срещат се край реки и езера, защото женските снасят яйцата си във вода. Повод за гордост е, че през 1999 г. в България беше открит нов вид водно конче наречено по-късно "Bulgarian emerald". Възрастните водни кончета нито хапят, нито жилят хората, уточни още Тодор Ангелов - експерт по екология и природозащита към СНЦ "Младежки информационен център".
"Досега никога не бях виждала водни лилии на живо и водни кончета толкова от близо. Много са красиви и отново бих искала да участвам в работен лагер в резервата!", споделя Златомира Георгиева, активистка на "Младежки информационен център".
Освен сериозната дейност по съживяване на резервата младите хора участваха в спортни игри по волейбол, учиха се да поставят палатки и осъществиха контакти с други свои връстници.
"С момчетата доста се поизпотихме през уикенда, но удоволствието от осигуряването на добри условия за живот на водните кончета и веселието е огромно," добавя Пламен Михайлов, председател на СНЦ "Младежки информационен център".
Резерватът за водни кончета е малка изкуствено създадена влажна зона върху земя собственост на Зелена България. Финансира се от частни дарители, а посещенията, къмпирането и ползването му са безплатни. За работният лагер от сдружение "Зелена България" бяха осигурили транспорт, инструменти и храна за доброволците. |