Поканата беше отправена от зам. -министъра на официална церемония, на която г-н Левентис получи наградата "Златен век". Това е най-високото отличие на Министерството на културата, което Анастасиос Пол Левентис заслужено получи, заради усилията на фондацията му да подпомага българската култура и да опазва и възстановява българските исторически ценности. Благодарение на фондация "А. Г. Левентис" костницата в Бачковския манастир е била съхранена за векове напред; реставрирани са 14 от най-ценните старинни икони от региона на Черноморието; реставриран и консервиран е Одеонът на античния Филипополис в Пловдив и църквата "Свети Димитър" в Бобошево.
В Несебър за първи път след векове една от най-древните църкви на Европа възкръсна за нов живот благодарение на фондация "А. Г. Левентис"- "Св. Стефан" или Новата Митрополия, е един от най-ценните християнски храмове, в който са запазени редки стенописи от преди 400 - 500 г. В началото на лято 2009 църквата бе осветена от двама свещеници, бе извършена и "инагурацията" (цялостно реставриране и повторно освещаване), като храмът е реставриран в автентичния си вид от преди 1000 г. Това е първата подобна процедура на съживяване на архитектурен паметник за пълноценен живот в съвременната действителност. Благодарение на подкрепата, която фондацията оказа на единствения град в България, вписан в листата на Световното културно наследство на ЮНЕСКО, през 2009 година, Анастасиос Пол Левентис беше обявен за почетен гражданин на Несебър. Тъй като той все още не е имал възможността да посети старинният град и да получи своя приз, Община Несебър ще връчи на президента дипломата при предстоящата му визита в града.
При срещата си със зам. -министър Тодор Чобанов, Анастасиос Пол Левентис каза, че обнадежден от промените, които стават в Несебър, фондацията ще продължи да финансира бъдещи проекти за консервация и реставрация на старинни църкви в града.