- Г-жо Стратиева, как премина общото събрание на "Слънчев бряг" АД?
- Очаквах, че ще има присъствие на новото ръководство, което ще се опита да представи пред акционерите своите виждания - все пак от един месец те управляват комплекса. Очаквах също да ми зададат въпросите, които ми задават чрез медиите. Аз предпочитам този диалог да се води между нас. Не че има нещо скрито, просто е по-нормално.
Странен беше и начинът, по който гласува пълномощникът на Министерството на икономиката. Той гласува против отчетния доклад, а всъщност прие финансовия резултат и доклада на одиторите на дружеството. С което всъщност се приема, че е нормално финансовото състояние на "Слънчев бряг" АД. Аз, разбира се, се опитах да представя пред акционерите каква е ситуацията относно всички "откраднати" средства, за които се говори, но от тяхна страна нямаше въпроси.
- Изненада ли са досегашните действия и изявления на новото ръководство?
- Не, за мен не са изненада. Очаквах, че ще бъде така. Още преди общото събрание те започнаха с обвинения и конкретни примери. Макар че и ние също преди събранието публикувахме отчета на дружеството за това какви са приходите, къде са постъпили и какви са разходите.
- Как ще коментирате написания от икономическото министерство наръчник на туризма?
- Странен е. За пореден път показахме, че средствата, които се дават от ЕС, се ползват не по предназначение или по-скоро не според ситуацията в страната. Това е наръчник на преподаватели по специалността "География на туризма", където ясно се вижда, че те не са обслужили нито един турист и нямат конкретен практически опит в туризма като цяло. Мисля, че много по- необходимо е да бъде изработен наръчник на екскурзовода на всички езици, с всички актуални данни. А този наръчник, за който ме питате, е изработен много луксозно, помпозно, представително - прилича ми малко на учебник плюс тестове за студенти. По света тези неща се издават от учебните заведения, от браншовите организации...
- Каква е прогнозата ви за този сезон, по-труден ли ще е от предишния?
- Ще бъде по-труден, защото все повече се пристъпва към период, в който спекулативната част на туризма съвсем ще изчезне. Все повече ще бъде необходимо да се показва професионализъм в туризма. Като имаме предвид, че световната икономика е в криза, а ние сме още в долната й част, ще оцелеят професионалистите.
Тази година ще започне прочистване на отрасъла ни и на всички, които са попаднали в него случайно.
- Зам.-министър Иво Маринов заяви, че сте управлявали "Слънчев бряг" като частна фирма? Съгласна ли сте?
- Мога да благодаря за добрата оценка. Защото за мен управлението на дадена фирма като частна означава в интерес на фирмата и в интерес на акционерите. За мене, а и за по- голямата част от българския народ това не означава злоупотреби, нарушения и незаконосъобразност. Аз винаги съм се старала да управлявам дружеството съгласно действащите законови разпоредби и в интерес на акционерите и на туризма в региона.
- А къде изчезнаха 200 милиона лева от дружеството и какви документи за инвестиции и разплащания оставихте на своите наследници? Защото човек остава с впечатление, че всичко е разграбено?
- Цялата документация се намира в счетоводството. Документите за тези 200 млн. лева са в дружеството. Служителите ги знаят къде са. Мене никой не ме е питал къде са тези документи. Защото, пак казвам - те са в счетоводството.
- Упрекват ви за сключване на неизгодни договори, за занижени или твърде високи цени на услуги?
- Ами това е пазарна икономика. Но да вземем договора за билбордовете, за който Иво Маринов говори. Подписахме този договор, като идеята беше цените да са като тези в община Бургас. На по-късен етап се оказа, че интересът от страна на клиентите е силно намалял. Затова наемът бе коригиран. Аз си направих труда и сметнах по сега действащите цени на община Бургас, публикувани в интернет. Ако договорите за тези билбордове са били сключени по тези цени за 6-месечен период, те биха донесли на общината 12 463 лв. с ДДС. А в "Слънчев бряг" за същия период носят на дружеството 12 500 евро с ДДС, което означава, че ние сме постигнали двойна цена, почти като за годишен договор. Още повече че неустойките, които са предвидени, касаят развалянето им. Явно прозира, че сменяме "наши с ваши". Прозира лично отношение, както и частично четене на документите.
- Чувствате ли се част от "Октопода" в туризма?
- Ами не съм разследващ орган, но за мен некомпетентността на ниво частни инвеститори и държавно управление много повече разбива даден отрасъл, отколкото всичко друго.
- Подозирате ли, че зад смяната на борда има корпоративни интереси?
- Слуховете са най-различни, много от тях се доближават до истината. Но едно е ясно - според мен е ясно за всички, че смяната на борда е личностна, а не професионална.
Източник: в. "Труд"