© | Стотици млади хора от Созопол и гости на града препълниха амфитеатъра на концерта на Графа, с който община Созопол даде официално старт на туристическия сезон. Популярният изпълнител взриви преобладаващата младежка публика и накара гостите да пеят с него."Всяка година се стараем да изненадаме нашите гости с интересна културна програма и разнообразни атракции, които допълват отличните условия за почивка в нашия град и го превръщат в желана дестинация за туристи от всички възрасти"- заяви при откриването на Лято 2012 кметът на община Созопол Панайот Рейзи. В амбициите си да удължи туристическия сезон и да го направи интересен, община Созопол само преди дни стартира най- новия си младежки фестивал"Созополис", с което даде сериозна заявка за утвърждаването на Созопол като фестивален град и привличането на много млади хора за участници и гости през цялата година. "Успяхме да развием и утвърдим позициите на Созопол като привлекателна туристическа дестинация, която предлага не само морски, но и културен, исторически, поклонически и фестивален туризъм"- заяви още кметът Рейзи при откриването на туристическия сезон и пожела на жителите на Созопол успешно лято, а на гостите - незабравими преживявания и да се докоснат до богатствата и красотата на най- стария български град.
В рамките на откриването на туристическия сезон Археологическият музей отвори врати за една уникална изложба. Изложбата" Минералните богатства на България" е организирана от община Созопол и Минно-геоложки университет "Св. Иван Рилски" с любезното съдействие на Горубсо-Златоград АД,Каолин АД и Челопеч Майнинг ЕАД. Тя бе открита в присъствието на кмета на община Созопол Панайот Рейзи, ректорът на МГУ проф. д-р Любен Тотев и комисарите от Балканския научен комитет начело с президента на комитета проф д-р Гювен Юнал.
Експонираните 77 минерални образеца представят единството с уникарния свят на природата и културата. Специален акцент на изложбата са уникалните кристални друзи от сфалерит,галенит,кварц,пирит и калцит от оловно- цинковите находища на Източните Родопи.
В непосредствена близост до Созополския полуостров, на който е била разположена древна Аполония се намира планинското възвишение Меден рид, в чиито недра се съдържали богати полиметални руди. Там 5 хиляди години преди Христа нашите прадеди са започнали рудодобива по тези земи- припомни по време на представянето на изложбата проф. д-р Иван Нишков,декан на Миннотехнологичтия факултет на МГУ и добави,че не случайно в древна Аполония, в храма на Аполон е била издигната бронзова статуя на бога- лечител висока 13,20 м.
Уникалните експонати, които се показват за първи път пред широката публика ще останат в Созопол до края на месеца. |