Ловните сдружения „Папия" - Царево и „Бекас" - Ахтопол се вливат в малкотърновското сдружение „Сокол 2001" с решение на Общото събрание на тамошното сдружение от края на месец май. Според председателя на ловно-рибарско сдружение „Папия" Тодор Анастасов това е едно разумно решение, което се подкрепя от царевските и ахтополските ловци, тъй като на територията на Странджа ще има едно сдружение, което ще се грижи за дивеча. Сега се очаква малкотърновското сдружение да преподпише с горските и ловните стопанства, на територията на които са ловно-стопанските райони на двете сдружения, заповедта за стопанисването им. В малкотърновското сдружение членуват 550 ловци, с новото попълнение ще бъдат около 1000. На територията на двете общини ловно-стопанската площ става общо 50 000 ха. Новото обединение ще поиска увеличаване на територията за ловуване. Такова решение на Комисията на лова към Горско стопанство - Царево има още от 2005 г.
Според местните ловци обединението ще даде възможност на новото сдружение да се издържа, без да развива стопанска дейност, защото административните разходи ще могат да се покриват само от членския внос на ловците и няма да се налага на всяка цена да се ловува по линията на организирания международен ловен туризъм.
„Не е изключено бургаското ловно сдружение „Лебед" да се опита да създаде някакви пречки, тъй като апетитите им винаги са били нашите 10 500 ха и ахтополските 5000 ха да преминат към техните ловно-стопански територии. Желанието им е да ловуват на по-голяма територия за по-голяма печалба. За никого не е тайна, че тези, които управляват бургаското сдружение, печелят страшно много от бекаси", коментира Тодор Анастасов. Според него много от ловно-рибарските сдружения в страната също са се превърнали във фирми, които са се втурнали да работят единствено и само за да печелят, докато ловните сдружения в Царево и Ахтопол не разпределяли печалба. Всички приходи от лов се връщали в ловно-стопански мероприятия за опазване на дивеча. Г-н Анастасов вярва, че не всички ловци искат да извлекат печалба от ловуването. Желанието на ловците в Царево и Ахтопол било сдруженията да не развиват стопанска дейност, а ловът да си остане едно достъпно хоби. „Има неща, от които не е необходимо да се извлича печалба и грижата за дивеча и природата е едно от тях", пояснява председателят на царевското сдружение.
Една тревожна тенденция притеснява ловците в Царево и Ахтопол - намаляването на бекасите в региона. На територията на Странджа се отстрелвали годишно над 4000 бекаса и това заплашвало бекаса от изчезване. Навремето така изчезнали бекасите в Западна Европа, затова е този наплив сега на италиански, испански и други ловци по ловните полета на България. |