Ловци на рапани се сбиха за територии в Дуранкулак

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
11:35 / 18.08.2010
4763
За първи път това лято граничното селце Дуранкулак стана бойна арена, жалваха се местни жители. Всеки ден подводничарите се карат кой къде ще се гмурка. 50 водолази въртят бизнеса с рапани в района. Само десет от тях са от Дуранкулак, останалите са от Бургас, Каварна и Балчик. Водолазите изхвърлят боклуците си навсякъде, разливат по брега и във водата масла от лодките си. Кметът на Дуранкулак Зюмбюл Медаров издаде заповед, в която нарежда на водолазите да си поделят ивиците и да поддържат хигиена.

"Не е наша работа да следим кой къде вади рапани. В България няма закон за определяне на лодкостоянките, какво остава да се разпределят територии за рапани", коментира шефът на ИАРА в Добрич Атанас Чолаков. Още повече, че напоследък се наблюдава огромна популация на рапана и уловът му е винаги разрешен. Хищникът е опасен по няколко причини. Той няма враг в морето, което позволява безконтролното нарастване на популацията му. Основната храна на рапаните е черната мида, която пък е биофилтърът на морската вода.

Гастрольорите създават непрекъснато проблеми както на местните водолази, така и на инфраструктурата в региона. 3 тежки камиона всеки ден изкупуват от брега продукцията и я извозват до преработвателните фабрики. Движението им начупи брегоукрепването, съоръженията за източване на дъждовна вода са натрошени. Останаха да стърчат само бетон и железа, обясняват местните хора. Уловът на рапани е доходоносен. На ден един водолаз може да извади между 100 - 150 кг морски деликатес. Изкупната цена на хубавия рапан върви по 1 - 1,10 лв. за килограм, по-малките са по 50 стотинки. Продукцията се преработва и се изнася основно за Южна Корея и за Япония.

Рапаните бързо унищожават мидените полета в плитките места на шелфа. Ако хищникът оцелее от лапите на водолазите, става много умен, когато порасне. Заравя се на дъното в пясъка, може да стигне дълбочина и до 2 метра, изчаква студените температури да отминат, и после се впуска в лов. Колкото и да е полезен уловът на рапани, чуждите водолази да си ходят и да оставят нашите момчета да си изкарват хляба - морето е голямо и има достатъчно място за всички, категорични са хората от Дуранкулак.

Гмуркане или тралене

До 90-те години уловът на рапани се извършваше предимно чрез гмуркане. По-късно рапани започнаха да се вадят и чрез тралене. От две години специалисти и Асоциацията на производителите на рибни продукти настояват да се търси спешен вариант за разрешаване на дънното тралене за улов на рапани в определени контролирани райони от морското дъно, тъй като през последните години популацията на морския хищник се е увеличила многократно. Те искат да се обособи определена зона за дънно тралиране и драгиране, в която да се експериментира с различни риболовни уреди, използвани в страни от ЕС. След 5-6 години да бъде направен анализ и едва тогава да има ясно и категорично становище за или против траленето. Водолазният способ е твърде трудоемък и изключително рисков за здравето. С него може да се слиза до дълбочина най-много 12-15 метра.

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Какви жилища се строят в Бургаско?
Млад мотоциклетист от Люляково загина на място
Пожар в дома за хора с физически увреждания в Ясна поляна
Румънка опита да влезе през границата с Турция с накити, скрити в...
Много се строи в Бургаско!
Кола пламна в Черноморец


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).