Липсва достоверна информация за това, какво е "биосферен резерват", според специалисти

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
17:46 / 14.03.2011
783
Липсва достоверна информация за това, какво е "биосферен резерват", това каза по време на пресконференция в Царево по повод провеждащият се там тридневен международен семинар за биосферните паркове , Радостина Ценова, която е ръководител на проекта " Сътрудничество за опазване на биоразнообразието и устойчивото местно развитие в Странджа планина". Тя допълни ,че с тази липса на информация от фондация "Биоразнообразие" са се сблъскали още със стартирането на проекта през 2009 година.

"Проведохме едно социологическо проучване и се оказа ,че не само че хората нищо не знаят за биосферния резерват и дори го приемат като заплаха, която би дошла за територията. Имаше изказвания : "Ако стане биосферен резерват ние и цигара няма да може да запалим в Странджа". Това ни накара да се замислим сериозно какъв подход да възприемем, така че да популяризираме идеята за биосферен парк, защото смятаме ,че това е една добра възможност за Странджа. Така възникна и идеята да организираме този международен семинар на който да поканим хора от територии подобна на нашата,които да споделят своя опит и да разкажат какви биха могли да бъдат ползите и какви биха могли да бъдат трудностите пред една такава територия", каза Радостина Ценова и допълни ,че именно в тази връзка на семинара са поканени представители на различните заинтересовани групи хора от Странджа.

На въпрос с какво ще се промени на живота на местните хора в Странджа, ако паркът бъде обявен за биосферен резерват Ценова каза че няма да има нови рестрикции и ограничения ,които да бъдат налагани на местните хора."Смятаме, че това ще даде нови възможности за региона, защото номинирането или включването в списъка на биосферните паркове дава международен престиж и възможности за съживяване на региона и не смятаме, че ще доведе до ограничения за хората", каза Радостина Ценова. Тя допълни, че фондация "Биоразнобразие" отдавна работи съвместно с Природен парк "Странджа" и през тези години са съумели да подпомогнат развитието на екологичен и селски туризъм.

"Една от последните инициативи с които много се гордеем е създаването на регионалната марка "Странджа"- една запазена марка, която е гаранция на съхранена природа, за качество, за посещение на район, в който има грижа за природата и грижа за клиента. В момента са сертифицирани над 30 обекта на територията на парка", каза още Ценова. Тя допълни, че от фондацията отчитат като грешка малкото разговори и разяснения с хората по крайбрежието, които не се възприемат като част от територията на природния парк. Предстои през тази седмица да бъдат проведени поредица малки семинари съвместно с партньорите от Норвегия на фондация "Биоразнообразие", на които те ще представят пред местното население за това как да разнообразят предлагането на услуги на своите гости и туристи.Една от възможностите е местните жители да произвеждат сами или заедно със своите гости сапуни с аромат на местни билки и растения и ли да правят кулинарни изкушения с характерния за Странджа манов мед. Ценова посочи, за пример че вече има производство на бонбони с манов мед, но не у нас, а в Швейцария. Необходимо е местните жители да се научат да използват всички уникални възможности, които им предлага местната природа.

Източник: Радио "Фокус"

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Какви жилища се строят в Бургаско?
Млад мотоциклетист от Люляково загина на място
Пожар в дома за хора с физически увреждания в Ясна поляна
Румънка опита да влезе през границата с Турция с накити, скрити в...
Много се строи в Бургаско!
Кола пламна в Черноморец


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).