Първото обществено обсъждане на новия общия устройствен план (ОУП) на община Созопол бе проведено на 17 ноември. До този момент възраженията срещу него са 60, на повечето от тях ще се отговори и ще бъдат уважени, ще се търси компромис, заяви главният архитект на общината Румен Александров. Общият устройствен план е на ръба на рекреационния капацитет, допълни той. По крайбрежието територията е уплътнена. Само в Черноморец са завишени показателите, почти няма имоти с непроменено предназначение, допълва още главният архитект. В момента в общината е спряна промяната на предназначението на земеделски земи до приемането на новия общ устройствен план. Според него в бъдеще терените по предназначение ще бъдат само вилни зони и чифлици за района на село Черноморец. Собствениците на земи в селото възроптаха срещу това. Този план ни третира като селскостопанска територия, а не като курорт, заявиха черноморци по време на общественото обсъждане на ОУП.
Туристическите чифлици в района на селото ще се намират след двукилометровата зона, която според Закона за черноморското крайбрежие предвижда по-малко застрояване. Територията, предложена още в предварителна фаза на проекта, е разположена югозападно от съществуващия крайбрежен път Бургас - Царево и до полите на хълмистата местност Бакарлъка. Тя се преценява като потенциално възможна за бъдещо развитие на курортни функции и е предложена с възможна смяна на предназначението на земеделските земи. В тази зона се препоръчва развитие на специфична комбинация между морски климатичен туризъм в съчетание с лозаро-винарство и овощни градини. В рамките на тази зона се предлага запазването на лозята без смяна на предназначението на ползването на земята. Така туристическите чифлици ще са комбинирани за селскостопанска дейност и курортен отдих. "В тях ще може да се строи както в едно обикновено българско село", заяви Светла Александрова, водещ проектант на ОУП. Така в зоната с чифлиците ще може да се построи едноетажна къща от 60 кв.м. Тя ще е разположена в двор от един декар.
Плътността на застрояване, която е предвидена по плана, е 0.6%, максимална височина на кота корниз - 7 метра, КИНТ (коефициент на интензивност на застрояване) - 0.2. Собствениците може да са недоволни, но ако земята не се отреди за туристически чифлици, ще си остане земеделска, е мнението на главния архитект на общината.
Ако има чифлици, плътността там да е 2%, а не 0.6%, поискаха черноморци по време на обсъждането. Смятаме, че е разумно и настояваме "чифлиците" да бъдат изместени назад в посока Бакърлъказа сметка на териториите, годни за курортна дейност, заявиха собственици на имоти.
В землището на Черноморец и Созопол всички най-атрактивни земи са предложени за курорт и отдих, смятат авторите на проекта. Според тях обаче е невъзможно да се урбанизира цялата ивица между Черноморец и Созопол, която е близо 4000 хектара и представлява територия колкото целия Бургас. "Ако се урбанизира, ще се получи леглова база за 200 хил. души, не може да се засели цялата зона", категорична е арх. Светла Александрова.
Три голф игрища в района между селата Извор и Равна гора предвижда ОУП. Те ще бъдат изградени върху общински терени. Бъдещата ботаническа градина на Созопол също ще е върху общински парцел близо до града.
Планът е предвиден за 140 хил. души туристи. От предварителната идея отпада намерението в горската зона около залива Градина да бъде построен аквапарк. Само в началото и края на гората ще има спортни комплекси. Авторите на екологичната оценка категорично са възроптали срещу намерението за водната атракция там.
ОУП предвижда построяването на летище на мястото на бившето селскостопанско край Крушевец, което е в землището на Равна гора. Така Южното Черноморие ще се сдобие с второ чартърно летище, след като такова бе направено в Приморско.
Планът не предвижда никакво бъдеще за земите под бившите военни територии в землището на Черноморец. В момента частни земи, които попадат под военни поделения в местността Акра, все още не са владение на техните собственици.
"Докато тези терени са собственост на Министерството на отбраната, нищо не можем да предприемем", категоричен бе кметът Панайот Рейзи.
Собственици на земи могат да подадат своите възражения до 28 ноември, на 5 декември ще бъде обсъждана екологичната оценка за въздействие върху околната среда. ОВОС-ът послужи като база за плана, експерти са заявили, че ОУП в този му вид е добър от гледна точка на екологията.
Източник: в."Строителство градът" |