© | | Зам.-министърът на образованието Милена Дамянова посети Община Карнобат. Дамянова беше придружена и от директора на РИО-Бургас Виолета Илиева, тъй като в програмата бяха предвидени редица срещи с педагогическите колегии на местните учебни заведения.Представителите на министерството посетиха СОУ "Христо Ботев" и СОУ "Кирил и Методий", след което проведоха кръгла маса, на която бяха поканени всички работещи в училищата и детските градини на територията на общината. Сред гостите беше и Георги Димитров - кмет на Община Карнобат.
С педагозите Дамянова коментира анализа на резултатите от външното оценяване след четвърти и седми клас. Стана ясно, че експертите са предприели мерки за подобряване на работата с учениците, на допълнителните занимания. Работи се и по правилното ориентиране към матура по избор, защото много често има заблуда, че някой изпит е по-лесен. "Истината е, че тестовете изискват сериозна подготовка", категорична е Дамянова.
Преподавателите повдигнаха въпроса с увеличението на стипендиите, тъй като от години стоят на едно и също ниво. В началото на месеца същия въпрос беше поставен и на вицепремиера Симеон Дянков. Зам.-министър Дамянова съобщи, че казуса вече е коментиран и по план догодина ще има увеличение, макар и минимално.
Учителите обясниха, че в два от учебниците по история за 11 клас материалът се представя по различен начин. В единия учебник авторите наблегнали на праисторията, а в другия на средновековието. "В България повече от 9 години не е правена актуализация на учебната програма. Предстои ни да представим ясно разписани критерии за учебниците, за да могат всички ученици да следват една стандартна рамка", обясни зам.-министърът.
Дамянова остана впечатлена от зеленината в карнобатските училища, от изцяло оборудваната лаборатория по химия, от факта, че се използват ресурсите на еврофонодовете. По думите й промяната в системата на образованието ще се случи поетапно, за да може всеки ученик да завърши по системата по която е започнал образованието си. |