Конфискуваха стресирана шестмесечна маймуна от Слънчев бряг
6-месечна маймуна е била конфискувана при акция на експерти от РИОСВ в Слънчев бряг. Главен експерт Биоразнообразие и защитени територии в РИОСВ Бургас Валентина Михалева, каза, че животно се е използвало за атракция на туристите с търговска цел. Маймунката е била използвана за правене на снимки, което по думите на експерта предизвиква стрес, защото това е малко животно, отнето от майка му. Тя се дава на непознати хора, което също предизвиква стрес.
"Получихме сигнал, че се излагат екзотични видове в Слънчев бряг, които се използват за атракции и търговия. Нашите ангажименти за контрол произтичат от закона за биологичното разнообразие и закона за защита на животните. Към закона за биологичното разнообразие са въведени изискванията на конвенцията на международна търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна и съгласно тази конвенция и регламент 338 за защита на животните от дивата флора и фауна за регулирана търговия с тях се изисква всички животни, които се внасят в страната и които са защитени в други държави да бъдат регистрирани, да имат съответни документи за произход и на база тези документи, да бъдат регистрирани с регистрационни карти в РИОСВ", коментира експертът.
В курортния комплекс инспекторите се проверили екзотичните видове, които се излагат там и на това дали е спазен този регистрационен режим. От друга страна със закона за защита на животните е въведена категорична забрана от 31.01.2008г за придобиване, внасяне и използване на всякакви видове от семейство диви котки и на маймуни, и примати. Тази забрана също е била проконтролирвана.
Михалева поясни, че основната категорична забрана е, че никой няма право да отглежда такива животни от семейството на диви котки - лъвове, тигри, ягуари, пуми и маймуни. Маймунката, която е конфискувана е настанена в спасителен център, такъв се явява зоопарка в Айтос. Тя е настанена временно там до влизане в сила на наказателно постановление. Компетентния орган за това какво ще се случи с нея е МОСВ. "Ние при тази проверка установихме случаи на излагане на нилски крокодил, питони за използване на търговска дейност по крайбрежната алея на Слънчев бряг. Съставили сме актове по закона за защита на животните съгласно, който се забранява излагането с търговска цел и представления с диви животни. Има и още една забрана - излагане в магазини, заведения за обществено хранене и други увеселителни заведения на бозайници, примати, птици и влечуги, на опасни декоративни животни на база на този закон сме съставили акт, с който се налага административна глоба, а при повторно нарушение глобата е в двоен размер", каза още Михалева.
Тя допълни, че такива проверки се правят основно по сигнали и няма практика да се правят такива системни проверки. "Тези атракции се извършват в късните часове и ние няма как ако отидем през деня, в регламентираното ни работно време да ги открием като налични нарушение. Специално за този случай ние имахме специална заповед от директора, което е нещо чрезвечайно, тъй като сигнала бе за излагане от 22 до 24 часа", каза още Михалева.
Източник: Агенция "Фокус"