В съда е заведен иск от строителя за 7 млн евро неизплатени задължения. Искът блокира изпълнението на всякакви по-нататъшни действия, включително и предаването на нотариалните актове на изрядните клиенти, които вече са си закупили имоти в комплекса.
Анулирането на депозити от около 200 купувачи и на пакетни продажби, сред които и сделка за 22 млн евро с инвестиционен фонд за покупка на жилищни и бизнесплощи, са сред основните причини, с които се свързва неуспехът на инвеститорите.
Спасителният план на О`Райли
„Сънсет ризорт" предлага спасителен план. Нийл О`Райли - един от акционерите и основен агент по продажбите на „Ахелой бийч резиденс" е закупил през март „Тремекс" ЕООО - компанията-собственик на „Ахелой бийч" и я трансформира в „Ахелой Резиденс" ЕООД. Той уверява акционерите, че норвежката „Edge Capital" ще окаже съдействие при намирането на нови инвеститори от Скандинавия.
Освен това за излизане от затрудненото положение той предлага свободните площи да бъдат продадени на занижена цена от 525 евро за кв. м. Непродадени са 32 000 кв.м. или 30 на сто от комплекса. Ако бъдат намерени клиенти за тях, предприемачът ще спечели 16,8 млн евро и ще може да завърши проекта.
Всъщност О`Райли уведомява собствениците на имоти в комплекса, че за окончателното му завършване са нужни 12 млн евро. Има и несъбрани суми от собственици за 7,5 млн евро, като крайният срок за издължаване изтича на 1 май.
До всички акционери и собственици на имоти е изпратено предложение да инвестират в новия фонд по 125 евро на кв. м от вече притежаваната от тях площ. Когато пазарът се оживи и апартаментите бъдат продадени на по-висока цена, клиентите ще възвърнат инвестицията си, заедно с добавката.
За гарантиране сигурността на новопостъпващите средства ще бъде създаден специален фонд и регистрирана нова компания, която ще закупи на първо време непродадената площ за 7,5 млн евро, става ясно още от тези писма.
„Ахелой бийч резиденс" се намира между река Ахелой и морето. Комплексът е на първа линия, с висок стандарт, само четири са проектите от такъв мащаб по Черноморието, твърди предприемачът.
Завършените 6 корпуса ще функционират това лято. За другите пет корпуса, в които до момента са вложени 36 млн евро, се търсят инвеститори.
Ако спасителният план на О` Райли не успее, следва обявяване в несъстоятелност и ликвидация. Дали това ще се случи, ще стане ясно още през май.
Кой е спасителят
Нийл Оливър О` Райли е този, който се появи в последния момент и изигра ключова роля при спасяването на „Сънсет ризорт", когато първоначалните инвеститори фалираха. Според ДАКСИ самият той е собственик на осем фирми, регистрирани в България и участва в управлението на още други.
В „Сънсет ризорт" като негов съдружник впоследствие е вписан Боян Георгиев Бонев, който също участва в управлението на много фирми - общо 23, а на негово име като собственик се водят 9 фирми.
Почти всички фирми са свързани с реализирането на различни проекти. Така например в края на 2008 година срещу 8 млн лева от името на „Сънсет ризорт" Бонев е закупил от Община Поморие около 4 600 дка ниви в землището на село Лъка за изграждане на голф комплекс с игрище и сгради за постоянно и сезонно обитаване. Парите, заедно с данъците, са изплатени при подписване на договора с общината.
Договорът задължава инвеститора да изгради за своя сметка прилежащата инфраструктура, да разработи Подробен устройствен план за територията и да направи инвестиции за 10 млн лева в срок от три години от датата на издаване на разрешението за строеж.
Крайно време е и този проект да бъде стартиран, за да си оправдае инвестицията, смятат анализатори.
Източник: factor-bs.com