Хората са уплашени, коментира за Радио "Фокус" - Бургас ситуацията със заболяването "син език" по животните кметът на община Малко Търново Илиян Янчев. Като погранична община Малко Търново е изложена първа на опасността от заразяване.
"Аз съм говорил с почти всички животновъди. Предпочитат да скрият проблема, защото страхът от предишните шап, шарка и всичко останало, което мина през община Малко Търново, още е на лице", обясни Янчев. Той допълни, че стопаните предпочитат да прикрият проблема и да не казват точния брой на умрелите животни.
Янчев допълни, че сега се позволява ваксинация, но след като са избити много животни, селектирани повече от 100 г. в Странджа.
"Хората в Странджа, ако не гледат животни, има ли смисъл да стоят, след като трябва да отидат до магазина да си купят кисело мляко. Нещата са много сложни и трябваше много отдавна да се погледне по-глобално, по-сериозно на проблема", категоричен е Янчев.
"Всичко лошо се струпва на тези хора, които така или иначе са свикнали с животните, те са част от техния бит и живот, а всъщност държавата нехае и не правеше абсолютно нищо, освен да дойдат с една масивна акция и да избият всички животни и да докладват в ЕС, че проблемът е приключен", каза още той.
"Това е много болна тема за целия регион, но проблемът с днешна дата отново е на лице", допълни Янчев.
По думите му, хората от Странджа са жилави и устойчиви. "Ако не бяха толкова постоянни, толкова свързани с природата и с животните, отдавна нямаше да има нито едно животно в Странджа", коментира още Янчев.
Според него, трябва да се предприемат сериозни мерки за животновъдството в района.
"Никой трезвомислещ няма да дойде да инвестира в животновъдството в Странджа при положение, че няма никакви гаранции за това, че утре няма да дойдат ветеринарите и да кажат - Почваме да умъртвяваме животните, както казва д-р Пачев, а не да ги избиваме", допълни Янчев.