Кметът на Несебър поиска прошка

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:31 / 02.03.2009
622
На нетрадиционно тържество, по случай 1 март и Сирни заговзни, състояло се в центъра на града, кметът на община Несебър г-н Николай Димитров поиска прошка от своите съграждани. Той ги помоли да му простят ако волно или неволно е съгрешил. Г-н Димитров добави, че дори в най-добрите си стремежи и много често в желанието му бързо да се случват нещата в Несебър, е възможно да се дапускат грешки. Но голямато идея и негова главна мисия, през оставащите години в неговата работа, е: По-добър град - по-добър живот. Той продължи, че най-важното е всечки да се обединят около тази идея и с общи усилия градът и общината да вървят напред.

Гостенката на тържеството, баба Марта разказа на гражаднете, събрали се на площада въпреки студеното време, за обичаите на този ден и от къде идва мартеницата. В класическия си вид мартеницата представлява усукани бял и червен конец, най-често вълнени. Цветовете имат строго определен смисъл: червено - кръв, живот; бяло - чистота, щастие. Традицията е на първия ден от март най-старата жена в семейството да връзва на ръцете на децата пресукан бял и червен конец за здраве и против уроки. Затова с мартеница се украсяват сватбените китки и сватбеното знаме; с мартеница се кичи котлето, в което се дои първото мляко на Гергьовден; с мартеница се завързват събраните на Еньовден билки. Мартениците се носят до появата на първото цъфнало дърво или на първата прелетнаптица тоест до настъпването на пролетта. След това се поставят под камък и по тях се гадае. Ако след един месец под камъка има мравки, годината ще е плодородна и удачна.

Източно-православните християни празнуват Сирни заговезни винаги в неделя, седем седмици преди Великден и една седмица след Месни заговезни. Денят е известен още и като „Неделя на Всеопрощението " или просто „прошка", защото всеки член на семейството иска и получава прошка от по-възрастния за изминалата година. Друг обичай на Сирни заговезни е Кукеруването. На този ден деца и възрастни се обличат в стари дрехи, маскират си лицата, чернят се, за да не бъдат разпознати, а някои дори си правят специални костюми и маски и обикалят улиците и къщите. По този начин се прогонват злети духове и сили.

И тъй като община Несебър се стреми винаги да спазва традициите, веднага след гостуването на баба Марта, площадът беше озвучен от многобройните звънци закачине на кръста на кукерите, които съща гостуваха на Несебър от с. Чарган, област Ямбол.. С ритуални танци и звъна на чановете те прогониха злото и тъмните сили. Костюмите, маските и народните носии на кукерите се превърнаха в голяма атракция за гражданите и много от тях се присъединиха към последвалото шествие което тръгна от площада до пощата в Несебър и завърши на площад „Месамбрия" в Стария гра. Дамите от Тракийскии клуб - гр. Несебър, които също се включиха в празника, закичиха на кукерите мартеници, с пожелание за здраве и щастие.

 


Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Lidl отвори първия си магазин в Карнобат
Две заведения горяха по морето
Софиянка катастрофира с краден мотоциклет в Несебър
Софиянец си спретна гонка с полицаи от Приморско
В края на септември: Морето взе поредна жертва
Ценни находки откриха в Созополския залив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).