Рибарско пристанище „Мичурин" първо от портовете в останалите черноморски общини получи удостоверение за експлоатационна годност- №121/ от 12 февруари 2009 г. Преди това местната администрация успя да сключи споразумение с бившето РПК и към общинската територия от 4 дка да присъедини още 5дка.
Решението общината да кандидатства за 4 млн. евро по Оперативна програма "Рибарство" бе взето на извънредна сесия още през ноември 2008 г. За тази цел бе разработен проект "Реконструкция и модернизация на рибарско пристанище "Мичурин".
Европейската субсидия ще помогне за ремонт и модернизация на кейовата инфраструктура и за разширение на рибарското пристанище. Първо ще бъде изградена техническата инфраструктура, предвижда се да има и хладилна складова база за улеснение на рибарите.
Единствената пречка за финансиране е действащото в момента законодателство /Закон за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанища/, което отдавна трябваше да бъде актуализирано, за да имат възможност и общините наред с държавата, да участват в изграждането на пристанища.
Кметът Петко Арнаудов заяви:
"За мен беше изненадващо изявлението на министър Мирослав Найденов по време на посещението му в Созопол. Според него вече са определени 4 държавни пристанища, които чрез „Рибни ресурси" ЕООД под шапката на Министерството на земеделието и храните да получат европейската субсидия. Това противоречи на равнопоставеността и съзтезателния принцип, наложени от ЕК."
"Дори само от географска гледна точка не е приемливо Созопол да е последното рибарско пристанище, а крайбрежието на юг от него да остане изолирано. Но тъй като не съм чул лично казаното от министъра, смятам да изпратя официално запитване до него защо пристанище „Мичурин" се поставя извън списъка на обектите, които могат да получат европейско финансиране и защо се ощетяват местните рибари. Ще поискам и лична среща с г-н Найденов, на която ще поканя и представители на местното рибарско дружество", каза още Арнаудов.