Коалицията „За да остане природа в България" най-после разбра защо Държавната агенция по горите (ДАГ) се е засилила да проверява Дирекцията на Природен парк Странджа. Нейният директор инж. Стефан Златаров бе един от тримата директори, за когото преди две седмици излезе информация, че се готви тяхното уволнение. Като продължение на срещата с Вицепремиера г-жа Миглена Плугчиева на 9 март 2009г. относно готвените уволнения, представители на Коалицията бяха поканени от ДАГ на нова работна среща за обсъждане дейностите по управление на ПП Странджа. Ден преди срещата, която ще се състои в Бургас на 19 март от 13 часа в Регионалната дирекция по горите гр. Бургас, обаче стана ясно, че представители на дирекцията на ПП Странджа избощо не са поканени да присъстват. Този парадокс навежда на мисълта, че се готви нов ход, целящ уволнението на неудобния за местните кметове Златаров. Коалицията получи достъп по реда на ЗДОИ до писмата на кметовете на общините Малко Търново и Царево, които са депозирани на 19.01.2009 година в ДАГ. В тях кмета на Царево, Петко Аранудов и зам.кмета на М. Търново, Катя Куюмджиева обвиняват директора на парка в различни „грехове" сред които най-интересни са, че : - назначава служители в Дирекцията на парка без да съгласува това с кметовете; - служители на парка се занимават с политическа дейност, насочена срещу кмета; - Дирекцията на парка строи заслони в него без да информира кметовете; - писал отрицателни становища по проекти писани от общините; - информирал прокуратурата за нарушения в общините; Директорът на парка, според двете общини, е виновен и за наводненията, за неприемането на плана за управление на парка, за развитието на туризма и за неуспешните проекти на общините.
Действията на кметовете срещу парковата администрация продължават и през този месец. В началото на март кметът на община Малко Търново е поискал Дирекцията на парка да плаща общинска такса за информационните табели за туристите в общината. В началото на седмица общината е издала и актове, с които обявява построените от дирекцията туристически заслони за незаконни и подлежащи на премахване.
От коалицията „За да остане природа в България" желаем да напомним на кметовете на общините, че сред задълженията на всеки кмет е да познава основните закони в България и да контролира тяхното спазване, а не да ги нарушава. Съгласно чл.6 на Конституцията никой не може да ограничава правата на гражданите на основание политическата им принадлежност - нито кметовете, нито директорите на парковете. Не е работа на кметовете да назначават служители в държавните администрации или по какъвто и да е било начин да кадруват там.
Протоколите на експерните съвети на МОСВ са отразили как двете общини бяха единствените противници за приемане на плана за управление на парка, който заради техните настоявания за все повече площи за застроване все още не е разгледан и приет, незвисимо от решенията на Върховният административен съд по тази тема.
Обществото очаква, вместо да рушат туристическата инфратруктура, общинските администрации да положат усилия за опазването уникалната природа на парка и развитие на туризма в него.
Организациите от Коалицията се противопоставят категорично на феодализацията, която местните власти на двете общини се опитват да наложат в Природният парк Странджа. Ние очакваме от ДАГ да отхвърли всякакви опити на местните власти да кадруват в системата на горите, особенно на основата на искания, нарушаващи правата на гражданите и показващи непознаване на законите в България. |