Работата на спасителите не може да бъде полицейска, трябва да има оторизиран орган, най-добре с този проблем може да се справи полицията. Тогава, когато спасителят има затруднения в общуването с посетителите на плажа, да има една туристическа или плажна полиция, каквато има в много страни с развит морски туризъм, която да може да се справя с такива инциденти. Това каза Стоян Андонов, председател на Националната комисия по водно спасяване към Българския червен кръст и член на Управителния съвет на БЧК. По думите на Андонов идеята за създаване на такава полиция е обсъждана с МВР.
"Имаме едно писмо, което сме депозирали от името на БЧК с предложение да се засили ролята на полицията. Разбирате, че на този етап капацитетът не достига, те са доста ангажирани с други проблеми, но силно се надяваме и доколкото познавам Закона за МВР, те трябва и сега при сигнал от страна на концесионери, на спасители, да реагират. Постепенно, с навлизането на държавата ни в едни европейски релси, този проблем сигурно ще бъде уреден", смята Андонов.
Запитан често ли се случва плажуващите да не спазват указанията на спасителя, той отговори: "До голяма степен зависи от организацията на работа на самата спасителна служба. Ето - в момента има червен флаг, аз не забелязвам къпещи се във водата. Това означава, че те извършват една добра превантивна работа и успяват да убедят посетителите на плажа, че за техния живот е опасно да влизат навътре. Разбира се, правят се малки компромиси - да се пуснат на плитко. Това го прави всяка една спасителна служба, защото тези хора са дошли тук заради морето. Струва ми се, че тук, на Приморско - север организацията на работа е на едно добро ниво. Виждам добре подготвени спасители".
"Най-простото правило е спазвайте указанията на водните спасители, те знаят какво правят, добре са обучени и се грижат за живота на хората", допълни Андонов.
На 21 август в Приморско се проведе състезание по водно спасяване.
Източник: Агенция "Фокус"