© | | Да бъдат назначени експерти към Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), които да работят в община Несебър. Това предлагат общинските съветници от ГЕРБ в морската община в докладна, входирана до Общинския съвет. По този начин ще се подпомогне бъдещото развитие на Старинния Несебър и облекчаването на режима при поддръжка и ремонт на сградите - културно и историческо наследство. Като пример за подобен начин на работа чрез назначаването на експерти в морския град, съветниците от ГЕРБ посочват предложение на кмета на Велико Търново Даниел Панов, което вече е дало положителен резултат."Г-н Панов е внесъл през месец март тази година в МС 6 предложения за промяна в Закона за културното наследство, с които да се даде възможност да бъдат спасени сградите - паметници на културата. Неговото предложение напълно съвпада и с нашето виждане за бъдещето на Стария град. Необходимо е да се създават филиали на НИНКН в градовете, където има концентрация на недвижими културни ценности и да бъдат дадени правомощия на общините за управление и надзор по поддръжка на сградите. Несебър се гордее със своите сгради-паметници на културата, искаме да ги запазим и едновременно с това да се облекчат собствениците, архитектите и инвеститорите в различите процедури", коментира водачът на групата съветници от ГЕРБ-Несебър Станислав Цанев.
В резултат на отправените предложения от страна на общинската администрация на Велико Търново и проведени разговори с премиера на България и министъра на културата от служебното правителство е взето решение да се обяви конкурс за двама експерти, подчинени на НИНКН, които ще работят във Велико Търново.
"Предлагаме същото да се случи и в Несебър. ОбС-Несебър да упълномощи кмета на общината да предприеме действия по този въпрос и да бъдат назначени експерти, които да работят на местно ниво. Получихме пълната подкрепа на СНЦ "Старият Несебър" с председател Ивайло Ляхович и очакваме на предстоящата сесия този месец предложението ни да бъде разгледано и прието, защото касае бъдещето на нашия град", заяви Станислав Цанев.
"Предложението е много добро, подкрепям го напълно и смятам, че това е правилната посока на работа по отношение на опазването на Старинния Несебър. Назначаването на експерти, които да работят в регионални музеи и на местно ниво ще позволи да се реагира бързо при разрешаване на различни казуси. Предстои да предприемем и законодателна инициатива в тази връзка", коментира областният лидер на ГЕРБ-Бургас Димитър Бойчев, който е избран за втори мандат в НС.
От ГЕРБ-Несебър са отправили и още едно предложение до местния парламент, отново свързано с паметниците на културата в града на ЮНЕСКО. "Архитектурно-исторически резерват "Старинен Несебър" е един от най-посещаваните туристически обекти в цялата страна, а към него проявяват интерес и милиони чуждестранни туристи. Това, което ни притеснява обаче е, че към настоящият момент голяма част от паметниците на културата са непочистени, в неугледен вид заради избуяла растителност. Ето защо трябва да се вземат спешни мерки преди летния сезон да е в разгара си", коментираха съветниците от ГЕРБ.
В докладната си те предлагат ОбС-Несебър да бъдат почистени Старата Митрополия, църквата "Христос Пантократор", църквата "Йоан Кръстител", базиликата "Светите Апостоли" (в двора на СОУ "Любен Каравелов" - гр.Несебър - стара част), Термите и северозападна крепостна стена - в частта зад ресторант "Хемингуей". |