В случая, който визирате, правото на туриста е нарушено. Контролният орган е Министерството на туризма, когато от там не реагират, идва ред на прокуратурата. Това заяви в интервю за
Burgas24.bg председателят на Съюза на хотелиерите в Несебър Диана Колчева. Потърсихме я по повод проблема на плаж Несебър-юг, за който сигнализира наш читател.
Припомняме, че
след като е бил изгонен със семейството си от зоната за свободно ползване с мотива, че мястото е предназначено за атракциони, без наличието на каквито и да е указателни табели, мъжът е сигнализирал Министерството на туризма. Отговор така и не е получил. Наш репортер също опита са се свърже с представител на институциата, но безуспешно.
От своя страна председателят на Съюза на хотелиерите в Несебър Диана Колчева разкритикува министерството за пасивното отношение и подчерта, че от там са безсилни да се справят с проблеми като този.
"Ще направя препратка към това, за което пртестирахме преди 1-2 седмици... Становището ни по отношение на Закона за изменение и допълнение на Закона за туризма е именно по тази причина – че Министерството на туризма иска да притежава цялата разрешителна и контролна власт. В същото време ние ставаме свидетели на това, че Министерството не може да се справи. Този случай е показателен. Те в момента дават разрешителните за схемите и контролират плажовете по Закона за устройство на черноморското крайбрежие и искат да направят същото със Закона за туризма. Но виждате, че те не могат да се справят с плажовете. Какво правим с туризма, ако те станат контролиращ орган“, риторично пита експертът.
"Според Закона за устройството на черноморското крайбрежие, всички зони, които са одобрени в схемата на концесионера, трябва да бъдат маркирани за какво ще бъдат използвани. Тоест в платената зона за чадъри и щезлонги трябва да има указателна табела, че това е платена зона. Зоната, която е свободна за ползване от туристи, също трябва да има указателна табела, че е свободна. Зоната, която е за водните атракциони, трябва да има обособен коридор във водата. Но въпросните атракциони би следвало да са във водата и да не заемат свободната площ навън. Например на плажа на Слънчев бряг – Север там, където са водните атракциони, пясъчната ивица е свободна за ползване от туристите. Тя не е изолирана само за атракциони. Надуваемите банани и легла се намират във водата, джетове и лодки се дърпат. Навън има принадлежности като жилетки и т.н. но те са на стилажи, които не пречат на туристите да ползват пясъка“, уточни още Диана Колчева.