С настъпването на глобалната финансова и икономическа криза се засягат всички отрасли на икономиката и последиците от края на 2008 започват да дават отражение, както върху международния, така и върху българския туризъм. Това се казва в декларация на Общинското ръководство на ГЕРБ в Несебър. Тя продължава така:
"Вярно е, че българският туризъм показва положителни резултати по валутни приходи и брой туристи през 2008, в сравнение с 2007 година, но реалните анализи извършени от ръководството на партия ГЕРБ в Несебър сочат, че през 2009 се очаква занижение на икономическите и социалните показатели в сферата на туризма. А той е основен поминък за хората живеещи и работещи на територията на община Несебър.
Това занижение на показателите е в резултат на спада на записванията за почивка от страните-членки на Европейския съюз, което беше констатирано и на най-голямата Международна туристическа борса, която протича през настоящата седмица в Берлин.
За идващия сезон и в близките години, то може да бъде компенсирано с туристи извън еврозоната, каквито са гражданите на Русия, Украйна, Беларус, Молдова, Сърбия, Македония, Казахастан, Узбекистан и др.
Основните браншови организации в туризма - Българската асоциация на туристическите агенции, Българската туристическа камара, Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Съюзите на собствениците в "Слънчев бряг" и "Златни пясъци" вече огласиха своите конкретни искания за подпомагане на туризма в условията на икономическа и финансова криза за периода 2009-2010 г. За да бъдат приведени в сила тези мерки обаче, е необходима намеса на органите на държавата, които продължават да са пасивни. А до началото на активния туристически сезон остават два месеца.
Ето защо, ние като ръководство на партия ГЕРБ в община Несебър не можем да останем безучастни. Защото един неблагоприятен сезон би довел до непредвидими икономически и социални последици, както за хората от общината, така и в национален мащаб. Затова смятаме, че е неотложно, българското правителство,целият туристически бранш и съпътстващите го дейности от другите отрасли да реализират спешни мерки за активизиране на международния и вътрешния туристически пазар.
Първата от тези мерки може, и трябва да бъде, облекчаването на визовия режим. Настояваме държавата да поеме разходите за издаване на визи за потенциалните туристи от държавите - не членки на Европейския съюз, или поне за тези от Русия, които всяко лято са около 170 000. А също и за туристи от Украйна и Беларус.
Ако се заплаща такса за визи, сумата да бъде символична, конкурентна на тази в Турция, Гърция, Кипър, Хърватска и Черна гора.
Относно Русия и Украйна-издаването на безплатни визи за техните граждани да става в рамките на 7 дни от подаването на заявление.
Да се намали таксата и времето за издаване на визи за туристи от Сърбия, Македония и Косово.
За стимулиране на чартърните полети за наближаващия туристически сезон, да се намали акциза за керосина. С това ще поевтинеят чартърните полети. Такава мярка обикновено се прилага в условията на криза в страни като Турция, Египет и Кипър,които даже субсидират и зареждането с гориво.
На международната туристическа борса "Ваканция-спа експо, 2009", състояла се в София,от туристическия бранш бяха поискани целево и 30 000 000 лв за спешна рекламна кампания на международния туристически пазар.Дори и да бъдат осигурени,тези средства обаче ще бъдат хвърлени на вятъра, ако държавата не приведе в действие предложените по-горе мерки.
От публикациите в медиите се разбира, че държавните ръководства на редица страни като Гърция, Кипър,Турция и Хърватска - наши преки конкуренти, вече са приели конкретни стимулиращи мерки за компенсиране на последиците от настъпващата финансова и икономическа криза в туристическия сектор. Настояваме и българската държава да приеме такива!" |