Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Директорът на музея в Средец: Няма ненадупчена крепост в Странджа
Автор: Екип Burgas24.bg 12:47 / 04.02.2014Коментари (0)2630
©
Снимка Архив
Археологически обекти предимно на територията на Странджа са пострадали от набезите на иманяри, каза Красимира Костова, директор на общинския музей в Средец. По думите й на територията на археологическият резерват "Деултум -Дебелт" няма сериозни поражения и набези, тъй като там има жива охрана, присъствие на археолози и се намира на оживено място на път където непрекъснато има движение. Тя допълни, че там обикновено има недобросъвестни посетители.

"Има хора които влизат с не добри намерения, побутват предимно тръби, археологическите открития направени по време на разкопките. Такива разрушения сме имали, но нямаме иманярски намеси. Що се отнася за територията на Западна и дори за цяла Странджа там е нещо страшно. Почти няма крепост, в която да не се видят дупки, които са от иманярска интервенция. Почти няма могила, която да няма някаква кръстачка или изкоп. Работим с полицията и гранична полиция, но за съжаление в планината тя е с доста ограничен човешки ресурс. Работим и с кметските наместничества.Ако получим сигнали тръгваме да реагираме с прокуратура. В последната една година нямаме сигнали за иманярство, но тъй като правим периодични обходи на територията на община Средец се наблюдава, че има такива иманярски изкопи в крепостите, по могилите и има хора, които ходят в планината и нарушават тези културни ценности", каза Костова.

Тя допълни, че не може с категоричност да каже, че предимно могилите предизвикват интереса на иманярите, защото те се интересуват и от крепостите. Костова разказа как иманярите са посегнали и на една средновековна крепост на връх "Двата Близнака" преди около три години.

"За мен това беше голяма изненада, тъй като крепостта е много нависоко, на върха на Близнаците и там е закаран техника и е копано с техника. За голямо съжаление ние сме отишли твърде късно и сме регистрирали тази намеса, защото всеки месец се изтриват записите на Горското, а за да се закара една такава техника трябва автовоз. Но след като са изтрити записите не можахме да проследим кой е вкарал такава техника. Пътят, който е от Вълчаново ханче за Босна е в много тежко състояние и там охраната е на много ниско ниво и се следи предимно за изнасяне на дървесина от сечищата", посочи Костова. При констатирани случаи, когато има намеса на иманяри законът задължава да се направят спасителни разкопки. Често обаче общините нямат средства да ги финансират.

"До този момент в последните няколко години не са инициирани спасителни разкопки. Нямаме на този етап констатирани могила, която да е много унищожена. Повечето са с разкопани повърхностни части. Почти унищожена е една от могилите в землището на село Близнак, но това се е случило доста отдавна от преди десет години", каза Костова.

"При село Зорница преди около седем години се наложи ние да правим спасителни разкопки, защото беше изкопан тунел в една от могилите.За наша най-голяма изненада този тунел беше около 30 метра. Имаше сигнал от кметския наместник. Общината финансира спасителните проучвания и беше проучена могилата", каза Костова.

На въпрос дали в нейната практика на археолог се е случвало да има заловени и съдени иманяри тя каза, че не знае дали е имало дела и на какъв етап са били делата, но е имало заловени иманяри и са образувани съдебни производства.

"Случвало се е. Това беше преди за работя в община Средец, а докато работех на територията на Община Царево. Тогава беше хваната една група ,която беше предмет на разследване. Не мога да кажа до къде е стигнало разследването, тъй като не са ме викали след това. Зная че са правени обиски на домовете на хората и е започнало съдебно производство", каза Костова.

Тя поясни, че с новия Закон за културното наследство са започнали да се подреждат по отношение на опазването на културното наследство, но проблемът е, че общините нямат финансовия ресурс да реагират. По думите й по време на кризи се наблюдава разцвет на иманярството.

Източник: Радио "Фокус"








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Регионални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Санирането на сградите
Газови доставки
Напрежение след смъртта на бебе, издъхнало в линейка на път за болницата в Петрич! Бащата с шокиращ разказ за случилото се
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: