По време на делото, ръководено от съдия Стефан Стайков бяха разпитани трима свидетели. Нелина Колева от отдел "Общинска собственост" в община Несебър, главният архитект на черноморската община Валентин Димов, както и частният оценител на имота по време на продажбата му Милена Обрейкова.
Главният архитект Валентин Димов бе категоричен, че при тях по време на продажбата на имота тогавашния ОбС не е предал заповедта на областния управител за спиране решението на местния парламент относно продажбата на имота. Той потвърди,че през 2005 година, имотът според действащия тогава ПУП на Несебър не е бил улица, както сочи обвинението, а терен използван за зареждане на сергиите от импровизиран зеленчуков пазар.
Оценителят Милена Обрейкова пред съда сподели,че тогавашния ОС с председател покойния Димитър Янков не й е дал документи за общинска собственост,а единствено скица на база на която е изготвила оценката на имота. Тя не успя да си спомни как година по-късно е направила корекция в оценката си.
На заседанието днес заради ангажименти не се появи свидетелят Венелин Ташев.
Историята- през лятото на 2005 г. Общинският съвет на Несебър по предложение на Трифонов гласува продажбата на имот, публична общинска собственост от 324 кв. м. Става въпрос за част от улично платно в центъра на града, близо до бившия общински пазар. Месец по-късно бившият областен управител на Бургас Иван Витанов обяви решението за незаконосъобразно, тъй като липсвали документи за вида на собствеността и предварителна оценка на имота. Въпреки образуваното тогава дело кметът на Несебър сключва сделка за продажба с общинския съветник Венелин Ташев.
Междувременно магистратите установяват, че градоначалникът е предложил за продажба част от уличното пространство, което е публична общинска собственост и не може да се отстъпва в полза на трети лица. На 13 декември 2005 г. съдът потвърждава, че решението е незаконно. Имотът обаче вече е продаден без търг. На 3 октомври 2006 г. главният прокурор Борис Велчев разпореди да бъде извършена спешна проверка срещу тогавашния кмет на Несебър Николай Трифонов за незаконната продажба. По това време на мястото на терена вече е изграден луксозен хотелски комплекс.След това Николай Трифонов излезе в болнични, после поиска отпуска и накрая в средата на февруари 2007 г. изненадващо бе прехвърлен на дипломатическа работа в българското консулство в Одеса.
Обвинителният акт срещу Николай Трифонов, в качеството му на длъжностно лице предвижда от 3 до 10 години затвор в наказателния кодекс.
Още по темата (8): | |