ДПП "Странджа" приключва 3-годишен проект за опазване на редки и защитени растения

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (3)
15:15 / 18.12.2012
919
Вече е на финала тригодишният проект на Дирекцията на Природен парк "Странджа" за опазване на 11 редки и защитени растителни видове, благодарение на който бе създаден специален разсадник (семенна банка) за застрашените видове, седем туристически маршрута, които носят като символ редките растения, както и експозицията "Редки и защитени видове на Странджа" в обновената Горска сбирка в с.Граматиково чрез която се информираха хората за ценността на тези растителни видове и тяхната уязвимост.

Този проект бе осъществен с финансовата подкрепа на Европейския фонд за регионално развитие на ЕС и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013 г." Ос 3 "Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие".

Най-важната дейност по проекта бе изграждането на разсадник, за да се гарантира възможността за възстановяване на видовете, предмет на проекта. Това се оказа и най-трудната дейност, тъй като имаше голямо забавяне с документацията по изграждането му по време на предишното ръководство на Община Малко Търново. Това стана причина да се иска удължаване на проекта от управляващият орган - МОСВ. Благодарение активното съдействие на новия кмет - г-н Илиян Янчев идеята за създаването на разсадника бе осъществена. Така на 20.06.2012 г. се направи първа копка и на 14 септември 2012 г. специализираният разсадник за посадъчен материал за редки и защитени видове беше завършен. Той се намира в землището на с. Граматиково (м. Качул), община Малко Търново. В него работят технолог и специалист-разсадник. Създаден е с некомерсиална цел и ще изпълнява следните функции:

Банка за съхраняване на генетичен материал от 11 редки и защитени вида;

База за производство на посадъчен материал от редки и защитени видове, който да се ползва при изпълнение на консервационни дейности в естествените за отделните видове местообитания;

База за производство на посадъчен материал, който да бъде предоставян на местното население за култивиране, като по този начин се намали антропогенното натоварване върху естествените находища;

База за обучения и повишаване на обществената ангажираност по въпросите свързани с опазване на околната среда и в частност опознаването и опазването на целевите видове.

В специализирания разсадник ще бъдат отглеждани следните 11 застрашени и редки видове:

1.Странджанска (кавказка) боровинкa (Vaccinium arctostaphylos L.),

2.Странджански дъб (Quercus hartwissiana Stev.) ,

3.Багрилна звъника (Hypericum androsaemum L.)

4.Чашковидна звъника (Hypericum calycinum L.),

5. Странджански (кримски) чай (Sideritis syriaca L.),

6.Пролетно ботурче (пролетна циклама) (Cyclamen coum Mill.) ,

7.Търилово великденче (Veronica turrilliana Stoj. et Stef.) ,

8.Тис (Taxus baccata L.),

9.Странджанско сапунче (Saponaria stranjensis D. Jord.),

10. Калуна (Calluna vulgaris (L.)Hull) и

11.Пирен (Erica arborea L.)

Студенти дипломанти и докторанти ще имат възможност да извършват научно - приложни разработки, необходими за техните дисертации, а студенти от различни университети ще могат да провеждат своите стажове.

Друга важна и особено успешна дейност бе изграждането на експозицията "Редки и защитени видове на Странджа" в Горската сбирка в центъра на с. Граматиково. Експозицията представя и интерпретира природните богатства на Странджа и осигурява чудесни възможности за екологично образование на ученици и студенти. Тук посетителите получават информация за туристическите маршрути, изградени по проекта и за цялата мрежа от образователни екопътеки в ПП Странджа. Интерактивна диорама от две части представя 11-те защитени растителни вида, както и вечнозелените реликтни видове. Тя бе официално открита на 14 май 2011г. и се радва на голям интерес както от организирани туристи и ученически групи, но и от индивидуални туристи. В Горската сбирка работи местен интерпретатор и тя лесно може да бъде посетена по всяко време.

Дирекцията на Природен парк "Странджа" изгради седем туристически маршрута - един атрактивен туристически маршрут от с. Младежко, един поклонически маршрут от Сливарово до пещерата Света Марина, а останалите маршрути са тези, които свързват 5-те нестинарски села - Сливарво, Граматиково, Кондолово, Българи и Кости с Голямата аязма (местността Влахов дол), където се събира нестинарската общност в Странджа планина.

Оформени бяха 60 вековни дървета като туристическа атракция с ограда и информационни табели за вида и възрастта на дървото. Такива има в землищата на Малко Търново, Бръшлян, Звездец, Евренозово, Близнак, Граматиково, Българи, Конодолово, Сливарово, Кости. Впечатляващи са вековните дървета в м. Толпан в близост до село Заберново - 1000 годишен дъб - благун и в м. Тончов пъзлак, близо до село Звездец - 800 годишен дъб - благун.

Изготвени бяха информационни карти за 100 вековни дървета и бяха монтирани 100 информационни табели.

ДПП Странджа ще продължи да поддържа цялата инфраструктура, изградена по проекта и след приключването му, за което ще помогне и новият проект финансиран отново по ОП Околна среда - Устойчиво.


Виж коментарите (3)
Още новини от Регионални новини:
След туристите – свине по улиците в Царево! Свободолюбив шопар пр...
Шофьорите да си отварят очите на 4! Подобни инциденти на пътя в Б...
Инцидент на пешеходна пътека с момиченце от Айтос
Какви жилища се строят в Бургаско?
Велосипедист се преби в Поморие
Млад мотоциклетист от Люляково загина на място


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).