© | | Черен пазар на лекарства се вихри в големите курорти по морето. В малките крайбрежни села пък има недостиг на аптеки, пише "Телеграф". Най-сериозен дефицит има в общините Шабла и Каварна. Там малките населени места като Дуранкулак, Езерец, Крапец и Тюленово през лятото се пълнят с гости, които обаче са принудени да тичат до Шабла, ако имат нужда от медикаменти.Същата е ситуацията и в Каварненско, където са култовите за туристите села Камен бряг и Българево. Хиляди се втурват и към село Топола, но в нито едно от тях няма аптечка и единственият вариант е пътуване до Каварна или Албена. В големите курорти по Черноморието има достатъчно аптеки. Там проблемът е, че дрогерии въртят нелегална търговия с лекарства.
Много от тях реално работят като аптеки, въпреки, че не са на магистър-фармацевти, коментират хора от бранша. Някои крият под тезгяха цял арсенал от медикаменти, които по закон не могат да продават. Няма точни данни какъв е броят на търговците в сянка, но фармацевти твърдят, че такива обекти съществуват почти навсякъде3 и са повече от6 легално работещи.
Огромни разлики има в разпределянето на аптеките. Естествено по-големите и посещавани курорти разполагат с повече обекти. Така например в района на "Златни пясъци" има седем, в "Св. Константин и Елена" - 2. |