© btv | | Почиващите на Райския залив край Созопол се оплакаха, че строежите отнемат достъпа им до морето. Когато отиват на почивка на вилата си, Станка и съпругът й установяват, че няма как да стигнат до морето. "Ние сме изненадани, че толкова бързо са успели да засипят брега, да сложат тези колони, да нямаме никакъв достъп до морето", заяви Станка Костова. "Тонове пръст се носят отгоре, от високото, насипват се тук, идва трактор, трамбова и прави ето това бетонно безобразие на Райския залив. Местните, с който съм говорила, са ужасени, че такъв красив град го превърнаха в бетонна крепост." След жалба в общината Костови получават обяснение, че могат да стигат до плажа по улица, която се оказа заградена. Още през 2009 година е констатирано, че оградата е незаконна и трябва да бъде премахната. Вместо това, пред желаещите да се изкъпят в морето изниква ново препятствие - бетонни колове.
"Ние ограждаме имота, който е на възложителите. Не ограждаме достъпа до плажа", обясни Владимир Тренев - технически ръководител на обекта.
Инвеститорът, който е от Варна, обясни по телефона, че има скица за имота, който е купил от частник. Част от строежа обаче е захапал и скалите.
И друга пътечка стига до морето. Тя обаче също води до частен имот. Още в края на миналата година проверка на регионалното министерство е установила, че "не е спазено изискването от Закона за устройство на Черноморското крайбрежие за осигуряване на свободен и безплатен достъп до морския бряг и плажа". Както и "че заливът действително е обграден от всички страни по сушата с имоти частна собственост и до него няма достъп".
От общината в Созопол не знаеха за новия строеж, но посъветваха потърпевшите да подадат нова жалба. Продължават строежите и в Слънчев бряг. Бетон се лее пред прозорците на туристите. Изгражда се апартхотел, който има разрешително за строеж от април тази година. Шумът от строителните дейности спира само за час по обяд, когато строителите за кратко си почиват.
Почивката на туристите е пред провал. "Шумът започва в 8-9 часа сутринта. Това е строителна площадка, а не място за почивка. Когато идвахме ни уверяваха, че се строи само през зимата. Ако има неща за довършване - добре, но то не е така, тук кранове работят. Това, което се получава, е един непълноценен отдих.", коментираха потърпевши. Хотелиери и туроператори са засипани от жалбите на възмутени летовници.
"Не спираме, защото собствениците ни уверяваха, че имаме взето някакво разрешение от общината да строим", казаха от фирмата. От общината са категорични, че не е възможно някой да е получил разрешение да строи в разгара на сезона и ако някой го прави, то е незаконно.
И двете най-посещавани от туристи общини от Южното Черноморие се оказаха изненадани от несекващото строителство. Минималната глоба, която трябва да бъде наложена, е 10 000 лева. Глобите обаче не стряскат нарушителите, защото процедурата по събирането им е дълга и сложна.
С пълна сила продължава и строителството в Равда, Свети Влас и в други курорти по морето. Миналото лято в Свети Влас бетоновоз уби британска туристка и рани съпруга й.
Източник: bTV |