С начините за използване на естествени продукти при багренето на вълна се запознаха през уикенда жителите на община Малко Тървново на семинар организиран от Сдружение "Зелена България" в партньорство с Дирекцията на природен парк "Странджа" и Българска Фондация Биоразнообразие. Проявата е част от проект насочен към стимулиране на традиционното животновъдство, като механизъм за опазване на биоразнообразието в ливадите и пасищата в ПП "Странджа". Над 30 животновъди и местни хора от повечето селища на територията на парка, заинтересовани от култивирането на багрилни и интерес към разработваве на продукти от естествено багрени вълна и прежда, взеха участие в срещата.
Това е един опит се да възстановят традиционни за Странджа занаяти, свързани със защитената територия с бита на хората, които живеят тук и могат да предлагат уникален за мястото туристически продукт.
Насочваме вниманието си към семействата, които отглеждат животни, произвеждането на вълна и вълнени изделия е семеен бизнес и съм доволна от проявения интерес, коментира Ели Качаунова, експерт -еколог, ръководител на проекта.
В рамките на проекта се предвижда на две места в парка да бъдат оборудвани демонстрационни работилници за багрене на вълна и вълнени изделия. Те ще бъдат оформени като пространства, подобни на местата за варене на домашна ракия. Ще има готово оборудване и всеки ще може да ползва базата, там ще се правят и туристическите демонстрации- обясни Качаунова. По думите й вече има интерес и към подобна дейност в частните къщи в Странджа. По този начин не е необходимо земеделците и животновъдите променят основната си работа, а само да извършват допълнителни дейности, които ще има носят и приходи.
Основната задача е да се мотивират хората по традиционен начин да отглеждат животните. Това е един от механизмите за запазване на биоразнообразието на пасищата и ливадите в Странджа. Да могат жителите в защитената територия да ползват продуктите и съответно да ги опазват, защото само това взаимодесйтвие може да поддържа невороятното биоразнообразие на Странджа, убедена е Ели Качаунова.
Проектът ще улесни създаването на кръг от търговци на вълнени изделия и приложници,работещи с естествени багрила, което ще даде възможност продуктите да се предлагат на пазара и в галериите в страната. Ще бъде подпомогнато сертифицирането на продуктите от проекта с Регионалната марка "Странджа".
Източник: Дарик |