© | | Като част от усилията на Фондация Биоразнообразие за подкрепа на бизнеси, щадящи природата в парк "Странджа", екипът на БФБ организира в Царево обучение за земеделските производители от региона за това как да кандидатстват за плащания по Натура 2000 за земеделски земи. Въпреки тежкия момент за селското стопанство в Странджа, запазването на традиционното земеделие и животновъдството е от ключово значение както за поминъка на хората, така и за опазване на ценното биоразнообразие на територията.След информационната среща, проведена в Бургас през април, Българска Фондация Биоразнообразие по молба на Областна дирекция Земеделие - Бургас, организира такава и за регистрираните земеделски производители от района на Странджа.
Очакват се всички заинтересовани на 04.05.2011 г. (сряда) в Читалище "Г.Кондолов" - град Царево от 10:30 ч. Лектор отново ще бъде експертът по Агроекология от БДЗП - Димитър Плачийски. Съдействие за организирането на срещата оказаха както колегите от Областна дирекция "Земеделие" - Бургас, така и от Община Царево.
Целта на обучението е участниците да бъдат запознати основно с мярка 213 за плащания по Натура 2000, както и с условията за кандидатстване и получаване на компенсации, ако поддържат земята си в добро земеделско и екологично състояние. При интерес от тяхна страна ще бъде представена и възможността за компенсиране на земеделците по мярка 214 "Агроекологични плащания" към Програмата за развитие на селските райони.
По време на обучението земеделските производители ще имат възможност да зададат и обсъдят въпросите, които ги притесняват и вълнуват. Ще участват представители на Дирекцията на Природен парк "Странджа", на Областна дирекция "Земеделие" - Бургас и на общинските офиси в Царево и Малко Търново. Организаторите са подготвили презентациите и на хартия.
Обучението е част от дейностите на БФБ в района на природен парк "Странджа" в подкрепа на природосъобразните бизнеси и се осъществява в рамките на проекта "Сътрудничество за опазване на биоразнообразието и устойчиво местно развитие в Странджа планина", осъществяван с финансовата подкрепа на Норвегия, Исландия и Лихтенщайн чрез финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. |