63-годишната англичанка Мерцедес Темперанс Доначайд Дрюмонд, която българските власти заловиха по искане на Интерпол, е експлоатирала трите си доведени дъщери в малко ранчо в Северна Каролина. Тя ги карала да работят по 20 часа на ден, хранила ги оскъдно и ги тормозела физически и психически, разкриха запознати със случая. Както "24 часа" писа, на 2 юли бургаският окръжен съд наложи на англичанката постоянна мярка "задържане под стража". Предстои дело за екстрадицията й, тъй като е постъпила официална молба от Департамента по правосъдие на САЩ.
Жертви на тормоза са 15-годишната Ема Кимбърли и сестрите Холи Лоид, на 18 г., и Жасмин Лоид, на 22 г.
Трите момичета са индийки по произход. Англичанката осиновява най-малката, а на другите две става попечител, след като биологичната им майка й ги оставя.
Двете жени се срещат в Испания, където Мерцедес живее. Индийката работи като домашна прислужница у англичанката.
Малко след като Мерцедес става попечител на момичетата, напуска Испания и се заселва с децата в градче в Северна Каролина.
Според данни по делото двете заедно с биологичната й дъщеря Фейт Дрюмонд започват да експлоатират жестоко трите момичета във фермата. Случаят много прилича на приказката за Пепеляшка, но в истинския живот, коментират магистрати, запознати с материалите по случая.
Щом в градчето се разчува какво става в ранчото на англичанката, властите започват разследване. Включват се и федерални агенти, тъй като според щатското законодателство робството на деца е изключително тежко престъпление.
Англичанката е обвинена в три случая на принудително робство и в два на малтретиране на непълнолетни, включващи телесни повреди. Според обвинението, повдигнато в САЩ срещу Мерцедес, в продължение на 4-5 г. тя е държала в плен и е малтретирала доведените си дъщери.
Щатските власти уточняват, че тъй като жертвите са били малтретирани физически и психически, става дума за престъпление, което се наказва по основния закон на Северна Каролина и глава 18 от закона на САЩ с максимално наказание от 5 г. лишаване от свобода.
Още преди да тръгне дело срещу Мерцедес Доначайд обаче, тя успява да напусне страната. Преди 3 г. пристига в България и се представя се за една от многото английски пенсионерки, привлечени от красотата на страната ни.Установява се в малкото село Мамарчево, община Болярово. Прави фирма за недвижими имоти и купува къща. (Как е живяла там - виж долу)
Издирваната от Интерпол чужденка е заловена съвсем случайно при рутинна проверка в Карнобат на 1 май.
Униформените спират автомобила на Мерцедес и, преглеждайки документите й, установяват, че жената е обявена за международно издирване. Тъй като е търсена от страна, която не е членка на ЕС, нашите власти й налагат временна мярка за неотклонение, докато се поиска писмено екстрадиция. Така Мерцедес попада в сливенския затвор.
На 24 юни във Върховна касационна прокуратура вече е постъпила официална молба за екстрадиция от САЩ. "Имам готовност веднага да внеса в съда делото", каза вчера окръжният прокурор на Бургас Ангел Ангелов (виж карето на 2-а стр.). Процесът ще се гледа по общия ред от тричленен съдийски състав.
По-добре в сливенския затвор, отколкото да се върна в Америка. Невинна съм", изплака Мерцедес. За себе си казва, че е лекар биолог и твърди,че 20 години е разработвала лекарство срещу СПИН в Англия. "Открила съм молекула, че вирусът на ХИВ предпочита клетки на човешкото тяло. Това е моят дар за България", измънка англичанката пред съдията Стефан Стойков.
"Все още не мога да кажа дали ще обжалваме мярката за неотклонение, тъй като не съм се чувал с клиентката си", каза варненският адвокат Юлиян Георгиев, който представляваше Мерцедес в бургаския съд. Той бил озадачен от разказите й за СПИН изследванията. Срокът за обжалване изтича на 6 юли. Наказанието й може да е до 5 г.
Престъпленията, в които задържаната гражданка на Великобритания е обвинена, са предвидени в договора за предаване на лица между България и САЩ. Това са престъпления и по българското законодателство - чл. 142А, ал. 3 и чл. 143 от НК. Налице е т.нар. двойна наказуемост, задължително условие при екстрадиция. В Щатите я чака лишаване от свобода до 5 години.
По време на делото за мярката за неотклонение на Мерседес Доначайд тя бе изрично запитана дали иска да се възползва от правото си на незабавна екстрадиция, но тя категорично отказа.
Вчера получихме по-подробна информация за механизма и мястото на извършените престъпления от Департамента по правосъдие на САЩ. Предстои тези дни да се запозная със съдържанието на преведените документи. Най-вероятно идната седмица ще се гледа делото за екстрадиция. Трябва да се знае, че тези дела са много трудоемки и в същото време остават скрити за обществото.
Източник: в. "24 часа" |