165 000 лева, поискани за почистване на коритата и брегоукрепване на Черна и Бяла река в руенското село Череша, са потънали в тях. Проблемът е, че двете реки не са реки, даже не и дерета, а поточета насред които кокошките на селото пият вода. Две-три крачки широка и едва до глезен вода - така може да се опише Черна река, която местните хора наричат Малка. Коритото й съвсем пресъхва по пътя към другата, уж по-голяма река, която има същата характеристика и насред нея също утоляват жажда пилците. И двете селски бари са задръстени от трева и храсталаци. Всичко е занемарено и запуснато. Коритата не само не са почистени и брегоукрепени, ами направо приличат на обрасли с бурени неугледни вадички. Местните хора разказват, че когато валят проливни дъждове и язовирът отгоре прелее, наоколо се наводнява. Но това сигурно се случва веднъж годишно, а мерките срещу наводнения явно трябва да започнат от язовира.
Къде са потънали 165 000 лева, за да лъснат коритата на черешовските реки, никой не знае в селото. Миналата година към края, когато тогавашният кмет и сега депутат - Дурхан Мустафа, правеше отчета си, разбрахме за тази сума. Питахме го: "Бяла река я знаем, но къде е Черна река", разказа общински съветник от Руен. Той ходил да види с очите си и установил, че нищо не е направено. Хората ми казаха, че един багер с две коли стоял там близо седмица, но за това разходите биха били 10 000 лева. Явно са изкарали 5-6 курса баластра само, смята той.
Изборите за нов кмет на Руен ще са наесен. Кандидатите за сега са бившият кмет на Руен, който е бил три мандата от 1991 до 2003 г. - Хюсеин Ахмед, който ще се явява като независим. Другият е Мустафа Ходжа, който е бил председател на общинския съвет, но бил свален точно заради тези скандали - с потъването на пари, твърди самият той.
Мустафа Ходжа казва, че са го свалили, след като разкрил схемите на източване на целеви средства за язовирните стени на яз. "Ябълчево" и "Вресово". По 118 000 лева били отпуснати за всеки, парите били усвоени, а насреща нямало нищо направено само замазано - най-много също за 10 000 лева, смята Мустафа Ходжа. За всичките тези случаи той е сезирал прокуратурата.
Общинските съветници твърдят, че един от големите скандали в Руен е заради ревизионния акт, който бил направен на общината в размер на 273 000 лева - за надписани километри в пътни листове на ученическите превози. Защо общината да плаща тези пари. Редно е следващият кмет да заведе дело срещу виновните, смятат мнозина.
Големият въпрос е кой ще е кандидат на ДПС в Руен. Някой от местните смятат, че първо трябва да се проведат предварителни избори и хората да кажат кой да бъде издигнат от ДПС, защото кандидатите са много - близо 9 души.
Миналата седмица гръмна и скандал за проект за над 40 млн. лева за водоснабдяване на друго село в същата Руенска община - Люляково. Проектът е бил одобрен пак по времето на кметуването на Дурхан Мустафа. Нереалистична е одобрената сума, като се има предвид колко е населението на Люляково - 3000 души, заяви новата заместник-министърка на околната среда и водите Ивелина Василева.
Тогава Дурхан Мустафа коментира, че селото има нужда от вода и той като кмет бил задължен да иска тези средства.
Източник: в. "Труд" |