208 са обявените плажове за 2009 година на българското Черноморие. 70 от тях са отдадени с договори на концесия на дълготрайни ползватели от Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Това каза Стоян Андонов, председател на Национална комисия по водно спасяване на пресконференция. Според Андонов при спора при отдаването на плажовете приоритетът не е кой ще ги стопанисва, а кой ще ги отдава под наем. По думите му добро решение на проблема е организацията на спасителната дейност да бъде поета от общините. Те трябва да са независими от цялата система в ползването на плажовете. „Парите на туристите и без това отиват в общините", каза още Стоян Андонов. Един от големите проблеми според него е недостигът на спасителите. „Те са млади хора, студенти и ученици.
Поколението сегашни спасители е поколението от демографския срив. Това е една от причините за недостига. Спасители, за съжаление, търсят и в САЩ, където отиват много от нашите младите хора, както и по нивите с ягоди на Ирландия, защото заплащането е по-добро", допълни той.
Според председателя на БЧК Христо Григоров таксите за концесионера са прекалено високи и снижават качеството на услугата, като спират концесионерите да наемат плажове. По думите на Андонов началните тръжни цени, на които се отдават плажовете за пет години от МРРБ, не са падали под 20 000 лева на сезон.
Източник: Агенция "Фокус"