© | | За първи път в новата ни история игумен на манастира „Свети Георги Зограф" в Атон официално посети Сливенска епархия и взе участие в полагането на основен камък на нов български храм. Той ще бъде съграден в бургаския квартал Крайморие и ще носи името на светеца Пимен Зографски, живял дълги години в българската обител в състава на монашеската република.По покана на бургаския кмет Димитър Николов участие в ритуала взеха Негово Високопреподобие игуменът на Зографския манастир архимандрит Амвросий, отец Гавраил - епитроп на манастира, както и Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Йоаникий.
Основният камък на новия храм монасите донесоха от Атон, заедно с пръст от манастира „Свети Георги Зограф". Те поеха ангажимент, когато градежът напредне, да изпратят още дялани камъни от Света гора, които да бъдат положени в основите на църквата. Един от тях ще бъде специално надписан с послание към бъдещите поколения, което да остане за вечни времена.
Монасите от Света гора донесоха в дар за бургаските православни християни 2000 книжки с житието на светеца Пимен Зографски. Архимандрит Амвросий пожела на миряните здраве и спасение, да помагат за построяването на храма, да го посещават и пазят.
От името на Община Бургас кметът Димитър Николов подари за нуждите на новата църква кръст, осветен от дядо Йоаникий, а на монасите репродукция на снимка от средата на миналия век, изобразяваща замръзналото Черно море. Той написа на гърба й следните думи: „Морето може да замръзне, но любовта на бургазлии към родния град и вярата им в доброто бъдеще никога не ще изчезнат".
В отговор монасите му подариха икона на победоносеца Свети Георги.
По време на предварителна среща между кмета Николов и свещениците от Атон бяха проведени разговори относно подготвянето на учебно помагало за нуждите на стартиралата програма за православно обучение в бургаските училища, което да съдържа кратки жития на българските православни светци и да бъде издадено от манастирското издателство.
В момента „Свети Георги Зограф" е обитаван от 28 български монаси - родолюбци, които се грижат за богатите книжни архиви на манастира, сред които и препис на „История Славянобългарска". |