© Burgas24.bg | | В края на миналата година Семир Абумелих и други собственици на новостроящи се болници биха тревога, че промени в наредба на здравното министерство не им разрешава да сключват договори със здравната каса, докато не работят поне шест месеца. Рестрикциите се отнасят само за новопостроени болници, както и за нови отделения на вече съществуващи лечебни заведения.Въпреки борбата на пациентски организации и инвеститори в здравеопазването и оспорване на промените в съда, те продължават да съществуват и досега. По този повод собственикът на частния медицински център и едноименна болница "Св. София", която трябва да отвори врати във Ветрен, покани на дебат министъра на здравеопазването.
- Г-н Абумелих, как се отразяват промените в министерската наредба върху пациентите? - Те премахват правото на избор на пациента. Всички хора в страната са здравноосигурени, плащат си редовно осигуровките. И съответно имат право да решат в коя болница да отидат да се лекуват. Ако ние нямаме договор с касата, те трябва или да си платят на ръка, или да отидат във вече открита болница. Това не е редно, защото по този начин пациентите се лишават от достъп до нови услуги, до качествено здравеопазване, до нова техника и условия. Хората трябва да имат доверие на лекаря, при когото отиват, защото оставят себе си и близките си в неговите ръце. А всички знаем какво се говори за държавните болници.
- Не е ли разбираемо, че държавата защитава държавните болници? - Да, това е разбираемо. Но тези промени засягат не само частниците. Те засягат и държавни, и общински болници. Ако държавната болница в Бургас например реши да разкрие отделение по съдова хирургия, то също няма да работи с направления. Защото в наредбата има ограничение от 6 месеца и за това ново отделение. Тя не дели болниците на частни, държавни и общински. От тази наредба ще пострадат също общинската болница в "Меден рудник", която ще се строи сега, болницата на Чирков край Поморие, новите отделения на "Лайф Хоспитал" и други инвеститори.
- Имате ли подкрепата на свои колеги от бранша, които също откриват нови болници? - Да, имам голяма подкрепа. И няма да спрем да се борим, защото това не е нормално. В цяла Европа болниците получават акредитации и договори със здравни каси от първия ден, в който отворят. Всеки европеец може да избере да се лекува където и да е, във всяка държава в ЕС. Само у нас има такива рестрикции.
- Вие лично как си обяснявате въвеждането им? - През 2008-ма беше бумът на частните нови болници в България. Те дръпнаха добрите специалисти от държавните болници и тогава шефовете им са казали на министъра, че не могат да работят при тези условия и да бъдат конкурентноспособни. Под натиска им министерството е решило да затвори новите болници, та пациентите да ходят в старите зорлем. Поне това е моето обяснение. Затова поканих министъра на здравеопазването на дебат. Запазил съм зала в 14 часа на 19-ти май. Аз, представители на Лекарския съюз, на няколко пациентски организации ще го чакаме.
- А ако не дойде? - Кой бяга от дебат, ако е прав? Аз нямам нищо против да дойде да каже - вие бъркате, така и така стоят нещата. Но той не може да намери оправдание.
- Какво ще стане сега с Вашата болница край Ветрен? - Откривам първо родилното отделение и микропедиатрията и хората ще идват срещу заплащане. Кардиологично, неврологично, ортопедия, хирургия, не мога да ги отворя. Какво да правя при един спешен случай? Да кажа на човека - продай си колата и тогава ела? Затова ще се боря докрай. Това не е правилно и държавата не може да прави с хората каквото си иска.
Източник: в. "Морски труд" |