30 млн. лв. годишно е оборотът от приключенски туризъм у нас
Автор: Екип Burgas24.bg 09:14 / 03.10.2016Коментари ()1064
©
Поне 20 лв. на ден за човек трябва да се отделят, ако искаме да си почиваме като фермери. Това съобщи Любомир Попйорданов, председател на УС на Българската асоциация за алтернативен туризъм (БААТ). По думите му доброволното включване в работата на една ферма е само една от формите на приключенски туризъм. А в зависимост от предпочитанията и дейностите, които си избираме, дневните разходи за един човек могат да скочат до 300 лв.

Освен с фермерството алтернативният туризъм може да е свързан и с управлението на къща за гости, летене с парапланери, каране на колело, яздене, а през зимата и ходене със снегоходки и возене с шейни. Част от приключенския туризъм са и рафтингът, катеренето и екопреходите за наблюдение на видове.

Туристите не отиват на почивка, а на преживяване и опит, коментира Попйорданов. И уточни, че за почивка отиват на морето, където си лягат на плажа и нищо не правят. Нашите посетители избират преживяването, имат контакт с природата, който е загубен и е осъзната нужда, посочи още той.

По данни на асоциацията около 30-32 млн. лв. годишно са приходите от приключенски туризъм у нас. А в световен мащаб приключенският туризъм генерира 320-330 млрд. долара за година. Около 60-65 на сто от приходите остават в местния бизнес, каза Попйорданов. Той е категоричен, че този вид туризъм е начин да се развиват малките и средните предприемачи и общности.

Експертът твърди, че у нас мястото и възможностите му не се разбират от местните администрации. Той добави, че единствената брошура за приключенски туризъм е на Столичната община.

От браншовата организация планират до края на годната да се направят по-точни данни за посрещнатите гости. Към момента може да се каже, че къщите за гости с 12-18 легла имат целогодишна заетост от 80-85%, съобщи още Попйорданов.
Това, което се търси, са по-лесните дейности, обясни Гергана Николова, представител за Източна Европа в Международната асоциация за приключенски туризъм. По думите й 90% от хората търсят разходка в планината, кулинарно преживяване и оставане сред природата. Сред предпочитаните дестинации за приключенски туризъм у нас е Врачанският Балкан. Той е на час и половина път от София, а там са най-големите скали за катерене в България, обясни експертът. И допълни, че има и уникална система от пещери, както и фермери, животновъдство и др.

Нова интересна дестинация е парк Беласица, много интересно място, което е близо до границата с Македония и Гърция, каза Попйорданов. Едно от различните неща там е автентичната кухня.

Друга възможност за алтернативен туризъм предлагат природните паркове.

У нас има 11 национални паркове и е много важно те да се запазят, категоричен е специалистът. Те дават възможност за екотуристически пешеходни маршрути и наблюдение на различни биологични видове. Екопътеките също са част от това туристическо направление. Една от най-предпочитаните и посещаваните е Боров камък, следвана от Вазовата, които се намират във Врачанския Балкан. Предпочитана от по-екстремните туристи е Дяволската пътека в община Девин.

България е сред 10-те най-бързо развиващи се страни в света по приключенски туризъм и зелените ваканции, каза още Николова. И допълни, че през последните години приключенският туризъм расте с 65% на годишна база и тази тенденция ще се запази.



Източник: Монитор


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/30-mln-lv-godishno-e-oborotut-ot-priklyuchenski-turizum-u-nas-673667
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.