ВУЗ-овете сами решават кои специалности да "режат"
Автор: Екип Burgas24.bg 16:28 / 23.02.2016Коментари ()1323
© Вulfoto
С приетите промени в Закона за висшето образование занапред академичните ръководства на университетите сами ще решават от кои специалности да се лишат и в кои да приемат повече студенти.

Това заяви на пресконференция заместник-министърът на образованието и науката проф. Николай Денков, цитиран от БТА. Той отбеляза, че с промените ще спечелят и студентите, и висшите училища, и икономиката на страната. 

"В страната има демографски проблем и броят на завършващите ученици и студенти у нас през последните години устойчиво намалява. Тази тенденция ще продължи и в следващите години", каза Денков.

Той коментира, че има диспропорции в пазара на труда и те се изразят в това, че около една трета от българските студенти завършват две професионални направления - икономика, администрация и управление.

В същото време всички други професионални направления, свързани с технически и инженерни науки, с природни науки и математика, с компютърни и педагогически науки, имат почти същия дял студенти спрямо общия дял.

"Затова на пазара на труда липсват висококвалифицирани инженерни и компютърни специалисти, математици с подготовка за статистически анализ и висококвалифицирани финансисти. Трябва да подсилим изучаването на тези специалности, оформящи съвременните технологии, но наред с историята и литературата, които са важни за оформянето на националното ни самосъзнание", обясни заместник-министър Денков.

Той обясни, че ще има приоритетни направления, за които ще има допълнително финансиране. Така в тях ще се приемат повече студенти, ще има и възможност за отпускане на целеви стипендии и намаляване на такси.

"През тази година над 4000 по-малко ще са завършващите средно образование и това ще доведе до по-малко кандидат-студенти", каза главният секретар на МОН Красимир Вълчев.
Той съобщи, че професионалните направления ще бъдат разделени в четири групи, като най-голямо намаление на утвърдените места за приема на първокурсници за новата академична година ще има в икономика и в администрация и управление.

"В университетите ще има и защитени специалности и това ще са специалности, от които има нужда обществото, но броят на студентите в тях не е голям", обясни заместник-министър Денков.

Министър Меглена Кунева даде пример с екзотичните филологии, например японска и арабска филология.

"Такива специалисти ще са необходими за преводачи или за сътрудници в МВнР. Тези специалности са скъпи като обучение на университетите, а студентите се колебаят дали ги изберат", каза Денков.

Той добави, че защитените специалности ще получат също целево финансиране, като ще бъде изготвен списък с тях.
Очаква се тези специалности да се между 50 и 100.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/VUZ-ovete-sami-reshavat-koi-specialnosti-da-rezhat-620769
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.