© | | Да бъдем предупреждавани за евентуални природни аномалии като прекомерни засушавания или опасни наводнения. Такава екстра много скоро ще можем да си позволим и в България. Това ще става от станция в Русе, която е уникална за страната ни. Благодарение на нейните изследвания скоро ще ни предупреждават кога ни очакват наводнения и кога ни очакват засушавания. Точността на апаратурата е изключително голяма.
Идеята за такава станция дошла, след посещение на гл. асистент Димитър Антонов в Япония. Станцията вече е факт.
"Сърцето на тази апаратура е дейта логър, който всъщност представлява малък компютър. Той записва данните от всички датчици и ги изпраща с Wi-Fi в интернет", обясни гл. ас. д-р Димитър Антонов от БАН.
Станцията на всеки 10 минути изпраща данни в геологическия институт на БАН.
"На практика в реално време следим процесите - валежите, вятъра, относителна влажност и температура на въздуха и слънчева радиация. Както и на датчиците, които са закопани в дълбочина", обясни още Димитър Антонов.
Така при големи валежи ще може да се отчете кога ще настъпят опасни наводнения. Изследването на влагата в дълбочина ще даде възможност да се установят замърсявания около ядрени съоръжения и сметища за опасни отпадъци. Учените обаче са категорични - за да се получат точни прогнози, трябва да мине време.
"Трябва да има данни, след това този процес ще се моделира. Водният баланс трябва да се види, че всяка година е различена", обясни доц. Татяна Орехова от БАН.
Така за точна прогноза ще трябва да се събират данни в продължение на 2 години.
"Можем да реагираме в рамките например на 1 седмица, даже и по-кратко, но след вече натрупани данни", обясни Димитър Антонов.
Такава апаратура ще има и в района на АЕЦ "Козлодуй", за да може учените от БАН да сравняват североизточните и северозападните влияния на въздушните маси.
Учените са изключително доволни от своето постижение и смятат, че с него сме надминали дори и японците.
Източник: Нова тв |