© | Днес Областният управител Константин Гребенаров прие в кабинета си Посланика на Република Корея Н.Пр. г-н Чън Би-хо. На срещата присъстваха също зам.-oбластният управител г-жа Севдалина Турманова и акад. Никола Съботинов.Една от основните цели на посещението е да бъде запознат високия гост с преимуществата, които гр. Бургас предлага за изграждане на Българо-корейски научен институт. Идеята за създаване на подобен институт в България е възникнала по време на проведения тази годена в София Българо-корейски научен форум и най-вече на основание подписания по време на форума Меморандум за сътрудничество между БАН и Корейския институт за наука и технологии (КIST).
В рамките на визитата Н. Пр. Г-н Чън Би-хо ще посети Университет "Проф. Д-р Асен Златаров" и на място ще огледа базата, с която учебното заведение разполага и може да предостави за създаване на бъдещия институт.
Най-важните показатели, които дават основание на Гребенаров да подкрепи идеята за кандидатурата на Бургас са:
- Той е един от най-динамично развиващите се областни центрове, с подходяща университетска инфраструктура, предлагаща добри условия за развиване на академичната наука и иновативните изследвания;
- От 2010 г. в Бургас функционира първото регионално представителство на БАН и градът е с добри практики за сътрудничество между местните власти, в лицето на Община Бургас, регионалните - в лицето на Областна администрация и учените от БАН;
- Университет "Проф. Д-р Асен Златаров" е най-старото учебно заведение в Югоизточен планов регион и има дългогодишни традиции в областта на химичните технологии. Научните изследванията, по които усилено работи са насочени към водещи приоритетни области, заложени в европейските програми за развитие «Европа 2020». Това са информационни и нанотехнологии, енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници, нови материали, биомедицина, математична химия и екология. За обезпечаване на научни кадри за бъдещия институт, ако бъде решено да се строи в Бургас ще се поканят учени от БАН и двата Университета.
- В Бургас на ход е изграждане на "Индустриален и логистичен парк - Бургас, който също маже да бъде от полза за целите на бъдещия Българо-корейски научен институт.
От сво | © | я страна Посланикът запозна домакините с най-новите постижения на страната си в областта на интелигентни транспортни решения и пречистване на отпадни води - нови иновативни технологии, които те с удоволствие биха обсъдили с българските си колеги. Сподели виждането си, че според него изграждането на Българо-корейски научен институт е инициатива, която ще засили двустранното сътрудничество между Корея и България.
За положителната съвместна работа между регионалното представителство на БАН в Бургас и местната академична общност, за разработването и успешното изпълнение на проекти, свързани с енергийна ефективност, нови технологи и културно наследство, за добрата материална база и научния потенциал в Бургас, по време на посещението говори зам.-областният управител Севдалина Турманова.
«Ако търсим адекватно приложение на богатия корейски опит в областта на иновативните технологии, открито мога да кажа, че създаване на Българо-корейски научен институт на територията на Бургас е може би най-доброто предложение, което безусловно ще допринесе за бъдещото ползотворно сътрудничество между нашите страни» каза Акад. Съботинов. |