Ловец: Популацията на лисицата и чакала в региона на Странджа е много голяма
Автор: Екип Burgas24.bg 15:37 / 08.06.2011Коментари ()1638
©
Снимка Архив
Популацията на лисицата и чакала в региона на Странджа е изключително голяма във връзка със забраната за лов като част от мерките срещу разпространението на шап, каза Невен Каравасилев, секретар на ловно - рибарско дружество "Лебед". Той посочи, че данните му може би не са толкова коректни.

"Тъй като доста дълго време нямаше лов и самият факт, че животните не се притесняваха точно в периода, в който се размножаваха - февруари и март, доведе до нарастването на популацията на хищниците", посочи той. До голяма степен същото важи и за друг хищник, на който малко внимание се обръща, но е много важен за популацията на птиците, става въпрос за свраката и за чавката. Това са два вида, които унищожават поголовието на полезния дивеч - гургулицата, която гнезди в момента, гугутката в града, която от година на година намалява и причината е огромната популация на свраката и на чавката в града. Свраката влияе и на яребицата, пъдпъдъка, който в момента е в България и гнезди. Огромната популация на хищника ще окажа влияние на полезния дивеч в момента.

"Не бих казал, че е пагубна популацията на лисиците и чакала, това ще даде отражение може би през годините. Освен увеличената популация на вълка и чакала в момента, е увеличена и популацията и на дивата свиня и сърната", посочи Каравасилев. По неговите думи популацията на полезния дивеч също се е увеличила много.

"Тъй като човека много отдавна се е намесил в екологичните процеси и се оказва, че без изкуствения фактор, който се явяват ловците идва един момент, в който нещата стават неконтролируеми и сме притеснени, когато популацията на полезния дивеч нарасне, кой ще регулира тази численост. Безспорен факт е, че когато се увеличава популацията на дивеча, вреден или полезен, настъпва някаква епизоотия - бяс по семейство "кучета", чума по дивата свиня и др.

Имам уверението, че след съвещанието на комисиите в Брюксел, в момента са взети едни по-адекватни решения. Предстои взимането на проби в последните огнища, трябва да се обстрелят и диви животни, за да се види докъде сме стигнали с разпространението на болестта. Имам информация, че в най-скоро време тази забрана ще отпадне и ще могат нашите ловци да започнат да регулират числеността на чакала и лисицата", каза още ловецът. Забрана за лов в момента има в цяла Бургаска област и в шест общини от областите Сливен и Ямбол.

"Има вече една нетърпимост от страна на нашите членове, тъй като вървят едни регулярни плащания на такси към Изпълнителна агенция по горите, които бяхме длъжни да преведем до края на март месец. Върви членски внос към сдружението и ловецът се чувства ощетен, че той си дава лептата към сдруженията и държавата, а в крайна сметка не може да упражнява хобито си", обясни Каравасилев.

Източник: Радио "Фокус"


Още новини от Регионални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/regionalni/Lovec-Populaciyata-na-lisicata-i-chakala-v-regiona-na-Strandzha-e-mnogo-golyama-260896
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.