Защо почистването на вашата пералня е важно?
Автор: Екип Burgas24.bg 15:38 / 13.01.2025Коментари ()406
© Plovdiv24.bg
Умението как да дезинфекцирате пералнята след определени събития, като наводнение или заболяване в семейството, е необходимо, за да запазите домакинството си в безопасност. Дезинфекцирането на пералнята също може да бъде част от рутинното ви основно почистване. Наложително е да знаете как да го правите, след като дрехите ви са контактували с бактериално или вирусно заболяване, отровен бръшлян или пестициди.

Колко често трябва да дезинфекцирате вашата пералня?

Препоръчително е вашата пералня да се почиства, което включва дезинфекция, веднъж на всеки един до три месеца. Въпреки това, можете да дезинфекцирате вашата пералня повече от това, ако вашето домакинство е претърпяло заболяване, например.

Също така е добър момент да дезинфекцирате вашата пералня, ако започнете да усещате неприятна миризма от уредите или от прането си, след като е изпрано и изсушено.

Защо почистването на вашата пералня е важно

Важно е да почистите пералнята си, защото е тъмна, влажна и топла – всички правилни условия привличат и улавят пръст, бактерии, мухъл и остатъци от перилен препарат. Натрупването на тези остатъци може да задръсти вътрешността на вашия уред и също да причини миризми, които могат да останат върху дрехите ви.

Какво ще Ви е необходимо:

Гумени ръкавици;

Четка за почистване;

Кърпи за почистване;

Белина с хлор;

Вода.

Инструкции:

Как да дезинфекцирате пералня с хлорна белина

Натрупването на замърсители, остатъчен перилен препарат и омекотител за тъкани може да задържи бактерии и други отпадъци в пералната машина. Това може да се прехвърли обратно върху дрехите ви, причинявайки миризма и потенциално разпространение на болестта. Но можете да се отървете от него със специално почистване с хлорна белина.

1. Задайте температурата на водата в пералнята

Задайте температурата на водата за пералнята на най-горещата настройка. Уверете се, че пералнята е празна.

2. Добавете хлорна белина

Добавете 1 чаша хлорна белина към празния барабан на пералнята. Не добавяйте никакви дрехи.

3. Задайте цикъла на пране

Задайте на пералнята пълен цикъл с изплакване с гореща вода, ако има такава. Оставете я да премине през целия цикъл.

4. Изтъркайте вътрешните компоненти

Когато цикълът приключи, проверете вътрешността на пералнята. Внимателно проверете гумените уплътнения и вътрешността на вратата или капака на уреда за признаци на натрупване на остатъци или мухъл. Също така проверете всички дозатори за перилен препарат или омекотител. Смесете разтвор от 1/4 чаша хлорна белина и 1 литър вода. Потопете кърпа или четка с мек косъм в разтвора и изтъркайте тези зони, за да премахнете всякакви натрупвания.

5. Направете последно изплакване

Настройте пералнята на цикъл на изплакване/центрофуга и я оставете да работи, за да сте сигурни, че цялата белина е отстранена, преди да сложите някакво пране.

6. Почистете външността на пералнята

Накрая почистете външността на пералнята - отгоре, отпред и отстрани - като я избършете с разтвор от мек почистващ препарат и гореща вода. Изплакнете с чиста вода и подсушете с мека кърпа.

Как да дезинфекцирате пералня без хлорна белина

Ако не искате да използвате хлорна белина, можете да приложите борово масло, дезинфектанти за почистване на пералнята. Обърнете внимание на указанията за употреба върху етикетите на продуктите и следвайте същите стъпки за почистване с хлорна белина, както е описано по-горе.

Как да дезинфекцираме сушилня

Ако замърсеното пране е било поставено в сушилня за дрехи на слаб огън или цикъл само с въздух, има възможност за кръстосано замърсяване със следващото зареждане на прането. Освен това, ако са включени определени химикали или петролни продукти, има дори възможност за пожар. Сушилнята трябва да бъде старателно почистена и дезинфекцирана.

С ръкавици отстранете и изхвърлете мъха от мрежата за мъх. Мъхът може да бъде замърсен и да причини дразнене на кожата, наред с други проблеми.

Смесете разтвор от 1/4 чаша хлорна белина и 1 литър вода. Използвайте борово масло или дезинфектант, ако не искате да използвате белина, и следвайте инструкциите на етикета на продукта.

Потопете кърпа или четка за почистване с мек косъм в почистващия разтвор и избършете барабана на сушилнята, гумените уплътнения и вътрешността на вратата на сушилнята.

 

Изплакнете всички повърхности с чиста кърпа, потопена в обикновена вода.

Хвърлете няколко стари кърпи в сушилнята, настройте я на висока степен и я оставете да работи 10 минути, за да отстраните остатъчния почистващ разтвор, пише actualno.


Още новини от Любопитни новини:

https://www.burgas24.bg/novini/interesno/Zashto-pochistvaneto-na-vashata-peralnya-e-vazhno-2409169
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.