© | Как ситуацията във велинградската ферма, където три проби потвърдиха наличието на чума по животните, рефлектира и оказва влияние на земеделието, селското стопанство и на животновъдството. Темата коментира в "Денят започва" Симеон Караколев - съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
"ЕК засега налага възбрани за търговия до февруари и тези възбрани ще бъдат с разширен обхват, т.е. регионално. Ще бъдат засегнати други области, освен Пазарджик. Вече има оплакване от преработватели, че имат върнати пратки и не се знае това дали вече няма да повлияе икономически на много повече хора", каза той.
По отношение на появилото се ново заразно заболяване, което води до смъртност по животните, Караколев каза, че трябва да се разшири нормативната база с оглед на това, че това са болести, които до момента не са били характерни за България, но така или иначе ги има в Европейския съюз:
"Трябва да се търси вариант, по който собствениците наистина ще бъдат обезщетявани. Това, което в момента трябва да направят от Агенцията по храните и Министерството на земеделието по най-бързия начин да се решили обхвата на всички нормативни актови, наредба, ако се налага, или закон дори и да може подобни заболявания да бъдат класифицирани като опасни заболявания, животните да бъдат евтаназирани и собствениците да бъдат обезщетени."
Фермата във Велинград е заградена, животните не могат да излизат извън нейния обхват. Продължават да влизат външни лица в непосредствена близост до фермата и съответно няма нужда от дезинфекционни мерки за неразпространение на вируса, обясни пред БНТ Симеон Караколев. |