Никога не слагайте горещия тиган под студената струя на чешмата 
Автор: Екип Burgas24.bg 21:40 / 22.11.2024Коментари ()775
©
Много домакини са свикнали след готвене веднага да накисват съдовете, така че след това остатъците от храна да не залепват и да не се налага упорито да търкат. И ако при чиниите и тенджерите това все пак може да се получи, то при тиганите не е препоръчително да се прави. Ето какви са основанията за това.

По принцип тиганът за пържене се използва за пържене с олио. А неговата температура на кипене е три пъти по-висока от тази на водата. Това означава, че когато готвите в олио, температурата на ястията също ще бъде много по-висока, отколкото ако се готвят във вода.

Но защо все пак не трябва да изливате вода върху горещ тиган веднага след готвене? Проста физика - при внезапна промяна на температурата всеки материал изпитва термичен шок, който води до появата на микропукнатини, както на повърхността, така и във вътрешността му.

Няма значение от какво е направен тиганът ви - от чугун или неръждаема стомана. Вследствие на температурните разлики продуктът ще се деформира, дъното ще стане неравномерно, съветват от woman.bg. В резултат на това (особено ако правите това често) тиганът няма да стои правилно на котлона, а ще се клати. Така храната ще се нагрява неравномерно. Това може да доведе до изгаряне на храната по време на готвене или до нейното недостатъчно сготвяне.

Експертите съветват да изчакате около 10 минути, за да се охлади тиганът до стайна температура. Отстраняването на остатъците от храна ще бъде също толкова ефективно. Въпреки това, с тази мярка ще можете да удължите живота на съдовете си.

Как да почиствате тигани, изработени от различни материали

- Тефлонови - твърдите метални гъби и четки за съдове не са подходящи за този материал. Той може да се почиства с помощта на сапун за пране или обикновени почистващи препарати.

- Керамични - те не понасят температурни колебания. Поради това тиганите за пържене се напукват. Също така е забранено да се поставят върху тях замразени храни в нагорещено състояние. Измивайте такива тигани след охлаждане с вода със стайна температура, като използвате сапун за пране или почистващи препарати.

- Мраморни - това покритие на тиганите се смята за най-издръжливо. Те понасят добре високите температури. Но тези съдове за готвене не обичат резките промени и дългото накисване. Най-добре е да го почиствате с домакински сапун или почистващи препарати.

- С незалепващо покритие - веднага след като сте сготвили храната, оставете тигана сам да се охлади до стайна температура. След това може да го измиете в топла вода с помощта на мека гъба. Не използвайте прахове за почистване или твърди четки.

Когато по повърхността на тигана има само масло, без остатъци от храна, пепел или други вещества, можете да се откажете от миенето. Продуктът трябва да се избърше с обикновена хартиена салфетка. Ако по повърхността остане лек слой олио, в това няма нищо лошо.


Още новини от Любопитни новини:

https://www.burgas24.bg/novini/interesno/Nikoga-ne-slagaite-goreshtiya-tigan-pod-studenata-struya-na-cheshmata-2348327
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.