Защо се отказва отпускането на помощ, ако е извършено дарение на жилище
Автор: Екип Burgas24.bg 09:30 / 07.11.2024Коментари ()875
© Sofia24.bg
Извършването на сделка за продажба на недвижим имот не е пречка за отпускане на месечна или целева помощ за отопление, когато общата стойност на извършените през последните пет години сделки за продажба на недвижим имот не надвишава 60-кратния размер на гарантирания минимален доход.

Към настоящия момент гарантираният минимален доход е 75 лв., обясняват от Министерството на труда и социалната политика, цитирани от Pariteni.bg.

Другото изключение е, когато в семейството има човек с трайно увреждане и сделката е извършена с цел да му се осигури достъпна жизнена среда.

Защо се отказва отпускането на помощ, ако е извършено дарение на жилище

Съгласно разпоредбата на чл. 10, ал. 1, т. 6а от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане се изисква от лицата/семействата да не са прехвърляли чрез договор за дарение собствеността върху жилищен, вилен, селскостопански или горски имот и/или идеални части от тях през последните пет години.

Това е в контекста на разпоредбата на чл. 2, ал. 3 от Закона за социално подпомагане, която обвързва правото на социални помощи и с възможността за задоволяване на основните жизненоважни потребности с реализирани доходи от притежавано имущество.

Тук трябва да се има предвид, че е предвидено изключение. Ако стойността на дарението е до 60-кратния размер на гарантирания минимален доход т. е. 4500 лв. сега, или в семейството има човек с трайно увреждане и дарението е направено с оглед осигуряване на достъпна жизнена среда, то на основание на тази разпоредба отказ не може да бъде направен.


Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Zashto-se-otkazva-otpuskaneto-na-pomosht-ako-e-izvursheno-darenie-na-zhilishte-2328499
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.