© | Международната агенция Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България - BBB с положителна перспектива.
Рейтингът на България е подкрепен от силната външна и фискална позиция на страната в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет.
Финансистът Любомир Дацов заяви, че докладът отразява случващото се в у нас. "Не само че трудно изпълняваме инфлационната цел, но и не се сравняваме със същите критерии. Наблюдаваме разпад на индустрията в Европа, макар в последния месец да има известна стабилизация. Проблемите с безработицата се задълбочават, това означава, че инфлацията ще бъде пресирана и ще остане ниска, което ще се пренесе и на България. За нас е важно да стопим разликата с другите, а нямаме антиинфлационна политика. Икономическият растеж няма да спадне много, защото има ръст на потреблението през последното тримесечие. Вероятно ще има 2,4-2,6% растеж към края на годината", коментира пред NOVA NEWS той. И допълни, че при решаване на проблема с бюджетния дефицит, е възможно България да влезе в еврозоната.
Икономистът Георги Вулджев от своя страна сподели, че докладът няма новина, защото е същият като предишния. "Инфлацията и преди беше основният казус. От Fitch очакват в началото на 2025 г. да покрием инфлационния критерий. Перспективата пред кредитния ни рейтинг остава положителна, но има и песимистични забележки. Те са свързани с ниската производителност на труда и демографските проблеми. Липсва и ясна средносрочна фискална стратегия. Това са фактори, спъващи икономическия растеж. Прогнозата за ръст на БВП падна от 2,4% до 2%", отбеляза той. |